Bardhi: Mazhoranca ka bërë atentat ndaj parlamentarizmit, do përshkallëzojmë aksionin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Votimin në Këshill vetëm me votat e socialistëve për ndryshimin e rregullores, kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Gazment Bardhi e konsideron atentat ndaj parlamentarizmit dhe provokim të rëndë ndaj opozitës.

Dukle folur për gazetarët pas mbleshjes së grupit parlamentar të demokratëve, Bardhi tha se opozita do ta përshkallëzojë aksionin e saj opozitar.

Mazhoranca në Këshillin e Mandateve dhe Rregullores ka kryer atentat të rëndë ndaj parlamentarizmit, duke miratuar në mënyrë të njëanshme e madje pa njoftuar deputetët disa ndryshime që de facto pezullojnë mandatin e deputetëve të opozitës për 2 muaj. Në vend që të reflektojnë për dialog dhe normalizim të situatës në parlament, po kryen çdo akt për ta thelluar situatën jo normale dhe bllokimin e punës në Kuvend.

Dua të shpreh vendosmërinë e secilit prej deputetëve, për t’ju përgjigjur përshkallëzimit që ka ndërmarrë mazhoranca me përshkallëzim të aksionit tonë.

Ky është një provokim i rëndë ndaj asaj që ju keni parë gjatë këtyre 2 muajve në Kuvend. Më njoftojnë që e ka futur Gardën në gatishmëri dhe ka bërë shumë mirë sepse ne jemi në një regjim”, u shpreh deputeti Bardhi./O.S

Të fundit

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Lajme të tjera

Web TV