test

Gjykata e lartë e SHBA shqyrton rastin e pilulës së abortit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e Lartë e SHBA do të vendosë të kufizojë aksesin e një pilule aborti të përdorur zakonisht.

Kjo do të jetë çështja më e rëndësishme e të drejtave riprodhuese në SHBA, pasi gjykata i dha fund të drejtës mbarëkombëtare për abort.

Administrata Biden i ka kërkuar gjykatës të anulojë këtë vendim për të kufizuar aksesin në ilaçin “Mifepristone” për shkak të shqetësimeve të sigurisë kundër abortit.

Pilula është legale në SHBA që nga viti 2000 dhe hulumtimet kanë treguar se është e sigurt.

Një vendim i tillë pritet të zbatohet verën e ardhshme, disa muaj para zgjedhjeve presidenciale.

Kjo përplasje aktuale mbi abortin filloi në nëntor të vitit 2022 kur një grup mjekësh dhe aktivistësh protestuan kundër abortit, të njohur si “Aleanca për Mjekësinë Hipokratike”.

Ata pretenduan se “Administrata e Ushqimit dhe Barnave” (FDA) kishte miratuar në mënyrë të paligjshme ilaçin dhe pretenduan se pilula ishte e pasigurt.

Çështja e kthen gjykatën në pozicionin për të vendosur të drejtat riprodhuese amerikane, më pak se dy vjet pas përmbysjes së “Roe” kundër “Wade” një vendim historik i vitit 1973 që garantonte aksesin e abortit në SHBA.

Që kur gjykata anuloi vendimin prej dekadash, shumë shtete kanë ndaluar ose kufizuar procedurat e abortit.

Kohët e fundit, beteja mbi abortin është përqendruar tek abortet me ilaçe, metoda më e zakonshme për t’i dhënë fund shtatzënive në SHBA, sipas Institutit “Guttmacher”.

Që nga viti 2016, FDA ka lehtësuar më tej aksesin në ilaç. Agjencia ka lejuar mjekët të takojnë pacientët nëpërmjet telemjekësisë dhe recetave që do të dërgohen me postë./O.S

Të fundit

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Lajme të tjera

Web TV