Ushqimet që ju ndihmojnë të shmangni virozat e stinës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Virozat janë pothuajse të pashmangshme gjatë periudhës së dimrit, ku kalojmë më shumë kohë në ambiente të mbyllura dhe me shumë njerëz. Megjithatë, për t’u siguruar që trupat tanë të jenë të shëndetshëm, zgjidhja më e mirë është të forcojmë imunitetin. Më poshtë, gjeni disa ushqime të lehta, të cilat duhet t’i keni gjithnjë pjesë të dietës suaj ushqimore.

1. Peshk i yndyrshëm: Peshqit e yndyrshëm janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3; këshillohet salmon, sardele, harengë etj.

2. Brokoli: Brokoli është jashtëzakonisht ushqyes dhe hulumtimet kanë treguar se ngrënia e shumë perimeve (lulelakër, brokoli, kale) zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

3. Avokadot: Avokadot përmbajnë kalium, magnez, fibra dhe yndyrna të pangopura të shëndetshme për zemrën.

4. Çaj jeshil: Ju ndoshta keni dëgjuar që çaji jeshil është një nga pijet më të shëndetshme që mund të pini.

5. Specat: Specat përmbajnë vitaminë C dhe antioksidantë që kanë efekte të fuqishme anti-inflamatore.

6. Kërpudha: Kërpudhat përmbajnë pak kalori dhe janë të pasura me selenium, bakër dhe të gjitha vitaminat B. Ato gjithashtu përmbajnë fenole dhe antioksidantë të tjerë që sigurojnë mbrojtje anti-inflamatore.

7. Vaj ulliri ekstra i virgjër: Vaji i ullirit ekstra i virgjër është i pasur me yndyrna të pangopura dhe një element kryesor në dietën mesdhetare, e cila ka përfitime të shumta shëndetësore.

8. Domatet: Domatet kanë vitaminë C, kalium dhe likopen, një antioksidant me veti anti-inflamatore.

9. Manaferrat, luleshtrydhet, boronicat, mjedrat: Këto fruta të vockla përmbajnë fibra, vitamina dhe minerale.

10. Bajamet: Bajamet forcojnë sistemin imunitar, veçanërisht kundër viruseve.

11. Çokollatë e zezë dhe kakao: Çokollata e e zezë ka antioksidantë që zvogëlojnë inflamacionin. Sigurohuni që të zgjidhni çokollatën e zezë që përmban të paktën 70% kakao për përfitimet anti-inflamatore./E.Ç

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV