A është e vërtetë se Kleopatra ishte e apasionuar pas shkencës?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Kleopatra pëlqente shumë të eksperimentonte. Ajo përziente substancat më të çuditshme me qëllimet më të ndryshme: që nga kremi i zbardhimit të lëkurës e deri te helmi më i “ëmbël” i vdekjes.

Kleopatra e donte shkencën dhe bënte rregullisht eksperimente të llojeve të ndryshme. Vetëm për të përmendur më të famshmit, një ditë ai vuri bast me Mark Antonin për të qenë në gjendje të shpenzonte shumën e pabesueshme prej 10 milionë sesterces vetëm për një banket të vetëm: ai fitoi bastin duke shpërbërë një nga perlat e tij të paçmueshme në uthull, duke provuar kështu se ai e di se karbonati i kalciumit prej të cilit ato janë bërë shpërbëhet në kontakt me acidet.

TESTE TË TMERRSHME. Mbretëresha e madhe e Egjiptit, një grua e kulturuar që dinte shtatë gjuhë, testoi helme të ndryshme mbi ata që dënoheshin me vdekje, për të gjetur ata që ishin të aftë të vrisnin më shpejt dhe me më pak dhimbje: një helm perfekt që e kërkonte edhe për vete, por nuk dihet nëse ishte ai i një kobre apo një koktej opiumi dhe hemlock që e vrau.

Mbretëresha ishte gjithashtu shumë aktive në kërkimin e kurave të reja, për shembull për tullacitetin (për të cilën eksperimentoi me një përzierje dhëmbësh kali, dhjami i ariut, palca e drerit dhe përbërës të tjerë imagjinarë), dhe studioi toksikologjinë dhe kozmetologjinë duke shpikur zbardhues të lëkurës, vajra për të shëruar mavijosjet, make-up me pjesë minimale të plumbit që vepronin si antibakteriale për zonën e syve dhe ndoshta edhe qetësues, me të cilat duket se ka lehtësuar vuajtjet e momenteve të tij të fundit të jetës.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV