test

Cigaret elektronike, OBSH: Janë të dëmshme, reklamimi për pëfitime tërheq të rinjtë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Cigaret elektronike janë të dëmshme. Menaxheri i promovimit të shëndetit, u shpreh se sapo industria e duhanit vëren një rënie të duhanpirësve, përpiqet të rekrutojë të rinj, dhe tani e bën këtë përmes cigareve elektronike.

Menaxheri i promovimit të shëndetit, u shpreh se sapo industria e duhanit vëren një rënie të duhanpirësve, përpiqet të rekrutojë të rinj, dhe tani e bën këtë përmes cigareve elektronike.

Cigaret elektronike janë të dëmshme dhe janë të njohura në mesin e të rinjve.

OBSH ngre alarmin, duke paralajmëruar se është e nevojshme dhe urgjente të rregullohet përdorimi i cigareve elektronike (deri më sot, 88 vende nuk e kanë bërë ende këtë).

Me fushatë marketingu agresive, të cilat përdorin personazhe vizatimorë, shije dhe aroma gjithmonë të reja, industria e duhanit po i shtyn cigaret elektronike në vëmendjen e shumë të rinjve.

Nëpërmjet mediave sociale dhe influencuesve, këto produkte arrijnë një objektiv të konsumatorëve të moshës 8 vjeç e lart. OBSH rekrutoni duhanpirës mes të rinjve, rapottojnë media italiane Tgcom24.

Këto cigare, të cilat janë absolutisht joefektive për të lënë duhanin, në kundërshtim me atë që deklarojnë ata që i projektuan, kanë efekte të dëmshme në shëndet. Industria e duhanit është përgjegjëse për 8 milionë vdekje në vit.

Taktika e kësaj industrie është që sapo zbulon një rënie të duhanpirësve, përpiqet të rekrutojë të rinj dhe për ta bërë këtë tani promovon cigaret.

Kështu të rinjtë bëhen viktima të atyre që i inkurajojnë të “vape”.. Nuk është rastësi që OBSH ka zbuluar një rritje të qartë të përdorimit të cigareve elektronike tek të rinjtë.

Në Kanada, për shembull, shkalla e përdorimit midis të rinjve 16-19 vjeç u dyfishua midis 2017 dhe 2022 dhe u trefishua midis të rinjve në Britaninë e Madhe gjatë tre viteve të fundit.

Lexo edhe :  Keni bërë plane për plazh? Mësoni si do jetë motit për këtë javë

Edhe pse efektet afatgjata shëndetësore nuk dihen plotësisht, OBSH kujton se cigaret elektronike përmbajnë nikotinë dhe gjenerojnë substanca toksike, disa prej të cilave janë dihet se shkakton kancer ose rrit rrezikun e çrregullimeve të zemrës dhe mushkërive.

Në fund, nënvizohet se përdorimi i cigareve elektronike në moshë të re mund të ndikojë në zhvillimin e trurit dhe të çojë në paaftësi në të mësuar./O.S

 

Të fundit

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë...

Nesër protesta para Bashkisë së Tiranës/ Rrugët që do të bllokohen

Për protestën para Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet paraditen e së premtes, Policia e Shtetit njofton se do të ketë bllokim të përkohshëm...

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme...

Klaus Gjasula 6 muajsh e 18 ditë dhe Klaus Gjasula 34 vjeç, 6 muaj e 5 ditë

Nga ROLAND QAFOKU Në minutën e 72-të u fut në fushë si zëvendësues; Në minutën e 76-të shënoi autogol; Në minutën e 95-të shënoi gol;...

Ku të shkoni për pushime verore?! Ne e kemi zgjidhjen për ju…

Vera ka mbërritur dhe temperaturat e larta me siguri ju kanë shtuar dëshirën për të shkuar në pushime. Nëse ende nuk e keni vendosur...

Lajme të tjera

Web TV