test

Dhjetë personalitetet që u dalluan në shkencë në vitin 2023 sipas Natyrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Nga kampioni i Pyllit të Amazonës te shkencëtari që vendosi sonden e parë indiane në Hënë: cilët janë 10 personat që u dalluan në vitin 2023.

Ata nuk kanë fituar një Çmim Nobel dhe vetëm në disa raste emrat e tyre do të jenë të njohur për ju. Megjithatë, 10 njerëzit që do të takoni kanë dhënë kontribute historike në shkencë në vitin 2023 në fushat e tyre. Secili prej tyre po punon për të ndërtuar një të ardhme më të mirë në shëndetësi, prodhimin e energjisë, mbrojtjen e mjedisit dhe në zgjerimin – hapësinor dhe teknologjik – të njerëzimit. Për këto arsye, revista Nature i ka përfshirë në Nature& # 39;10 2023, përzgjedhja prestigjioze e personaliteteve shkencore më interesante të vitit.

1. GRUAJA QË SOLLI INDINË NË HËNË. Kalpana Kalahasti, drejtoreshë e asociuar e misionit hënor të Indisë Chandrayaan -3 a>, luajti një rol vendimtar në përgatitjen e ndërmarrjes që solli në Hënë Agjencinë Hapësinore Indiane (Indian Space Research Organisation, ISRO). Në gusht 2023, India vendosi butësisht një sondë në tokën hënore, një arritje e arritur deri më tani vetëm nga Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina. a>

Për t’u përgatitur për këtë triumf, Kalahasti dhe ekipi i tij u nisën nga një dështim: ai i misionit hënor Chandrayaan-2, i cili përfundoi me rrëzimin e tokës në satelitin tonë në vitin 2019. Mësimet e kësaj përvoje i shërbyen realizoni, pa rritje buxheti, një version të përmirësuar të tokës me më shumë karburant dhe këmbë më të qëndrueshme, dhe të kryeni teste dhe simulime se si të orientoni orbiterin dhe si të shmangni rreziqet përpara touchdown< /span>.

2. MBROJTËSI I AMAZONËS. Në vitin 2023 Marina Silva u rizgjodh Ministre e Mjedisit dhe ndryshimeve klimatike të Brazilit nga Presidenti Luiz Inácio Lula da Silva: ishte mandati i tij i dytëpas kllapave shkatërruesepër pyllin e përfaqësuar nga Presidenca e Jair Bolsonaro.

E lindur në zemër të pyllit të Amazonës, me një të kaluar si aktiviste që e çoi atë në politikë, Silva rifuti një version të ri të Planit të Veprimit për Parandalimin dhe Kontrollin e Shpyllëzimit në Amazon, një paketë masash të nisura 20 vjet më parë. ndërmjet 2004 dhe 2012 kishte lejuar reduktimin e shpyllëzimit me 83%.

Midis janarit dhe korrikut 2023, gjobat për krimet mjedisore në pyje u rritën 147% krahasuar me mesataren 2019-2022, dhe këtë verë, Silva njoftoi një rënie prej 43% në paralajmërimet e shpyllëzimit nga imazhet satelitore të pyllit tropikal të Amazonës midis janarit dhe korrikut 2023, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

3. NJERIU QË RISHKRUAN RREGULLAT E RIPRODHIMIT. Në mars 2023 Katsuhiko Hayashi, njoftoi biologu i Universitetit Osaka në Japoni se kishte marrë të vegjël miu nga qelizat e dy minjve meshkuj.

Procesi kompleks përfshin izolimin e qelizave burimore nga bishti i dy brejtësve meshkuj, zgjedhjen e atyre të paktëve që humbasin spontanisht kromozomin Y, duke i shtyrë ata të bëjnë një sërë gabimesh që në raste të rralla çojnë në një dyfishim të vezës për fekondim dhe implant.

Një detyrë e konsideruar deri tani e pamundur, dekada larg aplikimeve të mundshme në mjekësinë riprodhuese njerëzore, por zhvillimet e së cilës mund të shërbejnë për të shpëtuar disa specie nga zhdukja – për shembull rinoceronti i bardhë verior ( Ceratotherium simum cottoni), nga të cilat kanë mbetur vetëm dy ekzemplarë femra.

4. SHKAKU I SHKRIRJES. Annie Kritcher dizenjoi një nga eksperimentet më të rëndësishme të shkrirjes bërthamore në botë, atë të Instalimit Kombëtar të Ndezjes (NIF) të Departamentit të SHBA-së. Energjia, pati sukses në një sfidë të ndjekur nga laboratorët anembanë botës për dekada: ngjeshja e atomeve derisa të shkaktojnë një shpërthim të aftë për të shkrirë bërthamën e tyre dhe për të gjeneruar më shumë energji sesa ajo e nevojshme për të shkaktuar reaksionin (për më tej informacion).

Në thelb i njëjti reagim që i bën yjet të shkëlqejnë, të riprodhuar në një mjedis të kontrolluar. Midis fundit të vitit 2022 dhe 2023, ekipi i Kritcher e përsëriti me sukses eksperimentin katër herë.

Lexo edhe :  Studimi: Vetmia dëmton shëndetin po aq sa konsumimi i 15 cigareve në ditë

5. ZBUTËSJA E NGROHJES GLOBALE. Eleni Myrivili është Kryeshefi i Ngrohjes së Kombeve të Bashkuara, detyrë që konsiston në ndërgjegjësimin e opinionit publik dhe organeve kompetente mbi shkaqet dhe efektet e valëve ekstreme të të nxehtit për shkak të ngrohjes globale dhe për të siguruar shpërndarjen e fondeve për të mbështetur zhvillimin e teknologjive të ftohjes që nuk përfshijnë emetimin e gazrave serrë.

6. BABAI I CHATGPT. Ilya Sutskever është shkencëtari kryesor në OpenAI i cili punoi për të krijuar ChatGPT < a i=4>, sistemi i diskutueshëm i AI që ka ndryshuar rrënjësisht pikëpamjen e këtyre mjeteve vitin e fundit. Në korrik 2023, Sutskever i zhvendosi interesat e tij në një projekt katër-vjeçar OpenAI “për të studiuar sistemet e drejtimit dhe kontrollin e formave të AI që janë më të zgjuar se ne.”

7. DEBUNKERI I SUPERPËRÇUESHMËRISË. James Hamlin është një fizikant i lëndës së kondensuar në Universitetin e Floridës në Gainesville. Në vitin 2023 ai gjeti probleme metodologjike në punën e diskutueshme të një kolegu, Ranga Dias, një fizikan në Universitetin e Rochester (Nju Jork). Në mars 2023, Dias botoi një artikull në Nature në të cilin ai pretendonte se kishte arritur superpërçueshmëri (një grup karakteristikash që anulojnë rezistencën elektrike) në temperaturën e dhomës dhe në një material të mbajtur në presione të moderuara, një lloj “Grali i Shenjtë”; i fizikës së materialeve.

Hamlin i dërgoi shqetësimet e tij Nature dhe letra u tërhoq. Për Dias është tërheqja e tretë në pak më shumë se një vit.

8. ZBULUESJA E VËRTETË E SEMAGLUTIDE. Svetlana Mojsov është një biokimiste në Universitetin Rockefeller në Nju Jork, e cila luajti një rol kyç në identifikimin dhe karakterizimin e formës aktive të Hormoni GLP-1, i përdorur në ilaçet kundër diabetit dhe kundër obezitetit të bazuar në semaglutide. Në vitet 1980, Mojsov kreu një seri studimesh mbi modelet e kafshëve, të cilat më vonë do të bënin të mundur vërtetimin se hormoni GLP-1 mund të zvogëlojë nivelet e glukozës në gjakun e njeriut. Megjithatë kërkimi i tij themelor mbeti i papranuar për një kohë të gjatë.

9. PIONIERI I VAKSINAVE KUNDËR MALARIES NË AFRIKË. Halidou Tinto drejton një klinikë në Burkina Faso pa të cilën miratimi i vaksinave të para kundër malaries, përfshirë RTS,S nuk do të ishte kurrë i mundur dhe dhe që u rekomandua nga OBSH në tetor 2023 Njësia Kërkimore Klinike e Nanoro (CRUN), instituti ku Tinto punon dhe që ai ndihmoi në krijimin nga e para, është një pikë qendrore për kryerjen e testeve mbi vaksinat e mundshme kundër një sëmundjeje që shkakton 500 mijë vdekje çdo vit në Afrikë, veçanërisht te fëmijët nën moshën pesë vjeç.R21, i cili premton të arrijë një gamë të gjerë pacientësh

10. EKSPLORUESI I TERAPIVE TË REJA KUNDËR KANCERIT. Thomas Powles, studiues i onkologjisë në Spitalin St Bartholomew në Londër, ka zbuluar se kombinimi i dy barnave më të reja, krahasuar ndaj kimioterapisë tradicionale, zgjat mbijetesën mesatare të pacientëve me kancer të fshikëzës nga 16 muaj në 2.5 vjet. Në tetor 223, kur ai prezantoi rezultatet në Kongresin e Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore në Madrid, shikuesit shpërthyen në dy duartrokitje të gjata: është rezultati i parë revolucionar në terapinë e formave të avancuara të ky lloj tumori për gati 40 vjet.

Trajtimi kombinon një medikament nga kategoria e Konjugatëve Antitrup-Droga (ADC), i cili kombinon citotoksicitetin e kimioterapisë me efektivitetin e një antitrupi që synon qelizat tumorale, me një imunoterapi që heq frenat e qelizave imune që vrasin tumoret.

Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Ngriti skemë mashtruese me TVSH/ Ja sa vite burg do të vuajë 46-vjeçari Erion Berberi

Gjykata e Sarandës ka dënuar me 6 vjet heqje lirie 46-vjeçarin nga Tirana, Erion Berberi. Vendimi është dhënë 4 ditë...

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka fituar garën për Qenin më...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Portugalia synon të vulosë kualifikimin ndaj Turqisë, formacionet zyrtare të skuadrave

Kombëtarja e Turqisë dhe ajo e Portugalisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare para duelit që nis me fillim nga ora 18:00. Dy ekipet kanë nga...

Lajme të tjera

Web TV