test

Si të shmangni shtimin e peshës gjatë festave të fundvitit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sezoni i festave është një kohë gëzimi, relaksi dhe pushimi që shpesh ju çon në rrugë të gabuar dhe ju bën të kaloni kufijtë tuaj. Kjo është veçanërisht e theksuar kur bëhet fjalë për ushqimin dhe pijen, pasi ftesat për vaktet festive, si dhe daljet për të pirë janë më shumë se çdo periudhë tjetër. Kështu, kaloritë në këto ditë janë zakonisht deri në 3 herë më të larta se normalja. Pasoja kryesore e këtyre kalorive është rritja e peshës trupore.

Më poshtë janë 4 hapa të thjeshtë për të arritur një sjellje ideale të të ngrënit që mund të zbatohen vetëm nëse jeni të organizuar dhe keni një plan të mirë.

Frekuenca dhe sasia e ushqimit: Gjatë këtyre ditëve nuk duhet të devijojmë plotësisht nga zakonet tona të përditshme. Ne duhet të vazhdojmë të konsumojmë 3 vakte kryesore në ditë dhe 2-3 të vogla në mes. Veç që në këtë periudhë vaktet tona duhet të jenë shumë më të vogla se më parë. Nëse vakti festiv është për drekë, atëherë darka duhet të jetë shumë më e vogël, por edhe e kundërta.

Shmangni snacking: Është më mirë të vendosni në pjatën tuaj ushqimet që keni vendosur që dëshironi të hani. Në këtë mënyrë ju kontrolloni jo vetëm sasinë, por edhe cilësinë e ushqimit. Shmangia e snacking duhet të arrihet jo vetëm në tavolinë, por edhe gjatë gjithë ditës. Ju duhet të hani ulur, jo duke ecur apo në këmbë, sepse nuk jeni në kontroll të sasive që konsumoni. Mos harroni të hani ngadalë dhe të mos ndikoheni nga pamja, aroma dhe shijet e pjatave. Kur hani shpejt, hani më shumë dhe rrisni rrezikun e dispepsisë.

Lexo edhe :  Ja pse nuk duhet të bësh grim në avion, sipas ekspertëve

Vaktet me pak yndyrë: Në vaktet tuaja është mirë të zgjidhni ushqime më pak të pasura me yndyrë. Për shembull, është më mirë të hani gjelin e detit ose pulën sesa viçin ose derrin. Gjithashtu, duhet të hiqni yndyrën e dukshme, sepse përveç kalorive, është e pasur edhe me acide yndyrore të ngopura, të cilat nuk janë të dobishme për shëndetin. Është e nevojshme të shoqëroni çdo vakt me sallata perimesh të gjalla ose të ziera. Përveç ekuilibrit që ofroni në këtë mënyrë në dietën tuaj, perimet janë një grup ushqimesh të pasura me lëndë ushqyese dhe me pak kalori.

Shmangni episodet e mbingrënies: Gabimi më i madh që bëjnë shumica e njerëzve është ditën kur shkojnë në një tryezë festive dhe nuk konsumojnë asgjë gjatë ditës, për të kufizuar sasinë e ushqimit. Kjo çon në mbingrënie./e.t

Të fundit

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai...

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Ishin përgatitur për të sulmuar shqiptarët, 50 tifozë italianë bien në prangat e policisë

Rreth 50 tifozë italianë janë arrestuar ditën e djeshme, përpara ndeshjes mes Italisë dhe Shqipërisë, e vlefshme për Kampionatin Europian të futbollit. Gazeta gjermane Bild...

Ndodh sërish, qeni i presidentit Biden kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Qeni i presidentit amerikan Joe Biden ka kafshuar një agjent tjetër të Shërbimit Sekret, ndërsa e kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë...

Lajme të tjera

Web TV