Regjisori amerikan merr çmimin më të rëndësishëm në Festivalin e Filmit në Berlin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Regjisori dhe skenaristi i famshëm Martin Scorsese ka fituar vëmendjen e publikut me filmin e tij të ri “Killers of the Flower Moon”, për të cilin do të marrë çmimin “Ariu i Artë” për kontributin e tij në kinema në Festivalin e Filmit në Berlin, më 20 shkurt. “Ariu i Artë” është çmimi më i rëndësishëm i dhënë në Festivalin vjetor të Filmit në Berlin.

Carlo Satrian dhe Mariete Rischenbeck, drejtorët e këtij Festivali, theksuan se regjisori, skenaristi dhe producenti amerikan është “një model i patejkalueshëm” për “këdo që e sheh kinemanë si artin e formësimit të një historie, në një mënyrë të tillë që është në të njëjtën kohë krejtësisht personale dhe globale”.
“Filmat e tij shoqëruan historinë tonë si shikues dhe qenie njerëzore, personazhet e tij jetuan dhe u zhvilluan brenda nesh, këndvështrimi i tij për historinë dhe njerëzimin na ndihmuan të kuptojmë se kush jemi dhe nga vijmë”, u shpreh Carlo Satrian.

Martin Scorsese ka lindur më 17 nëntor 1942 në SHBA dhe është një nga figurat kryesore të epokës së re të Hollivudit./e.t

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV