Cilët janë njerëzit më të stresuar në Evropë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Një sondazh ka hartuar një renditje të veçantë të vendeve me shkallën më të lartë të stresit të perceptuar në Evropë. Dhe italianët janë në dhjetëshen e parë.

Të gjithë jemi të stresuar , thonë ata. Por cilët popuj evropianë janë më të tillë? Epo, edhe nëse ideja jonë për grekët nuk është sigurisht ajo e një populli veçanërisht të stresuar, ata janë ata që dallohen në renditjen e veçantë të vendeve evropiane në të cilat stresi perceptohet më shumë.

Renditja u hartua nga ekspertë të një kompanie holandeze që shet produkte të mirëqenies, dhe dhjetë të parat i shohin turqit në vendin e dytë dhe portugezët në të tretin, të ndjekur nga maltezët, qipriotët, irlandezët dhe spanjollët. Italianët janë  tetë, para francezëve dhe zviceranëve.

ORËT E PUNËS NË JAVË.  Për të klasifikuar stresin, janë përdorur të dhëna nga Barra Globale e Sëmundjeve (një studim i revistës mjekësore Lancet që analizon periodikisht gjendjen e shëndetit të njerëzve në botë, duke përfshirë shëndetin mendor) dhe anketa mbi këtë temë të kryera nga Eurostat dhe Gallup. Në veçanti, stresi, prevalenca e ankthit dhe depresionit, trishtimi dhe gëzimi i perceptuar nga individët dhe, për moshat nga 15 deri në 64 vjeç, u morën parasysh orët javore të punës. Sondazhi mbuloi të gjitha vendet evropiane, por përjashtoi Rusinë dhe Ukrainën, të dhënat e të cilave do të ishin të vjetruara dhe të pasigurta për shkak të konfliktit të vazhdueshëm./Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për javën e ardshme

Për javën që presim përpara, vendi ynë do të ndikohet nga kushte kryesisht të qëndrueshme atmosferike si pasojë e...

“62 fraktura në kokë”/ Robert Aliaj kujton tmerrin gjatë emigrimit në Greqi

Robert Aliaj Dragot, banori i ri i “Ferma VIP” ka folur për herë të parë për jetën e tij si emigrant në Greqi. Ai tha...

Teknologjia dixhitale krijon pamjen e gruas 2200-vjeçare

Pamja e zonjës Xin Zhui, një aristokrate 2200-vjeçare e mumifikuar nga Kina qendrore, është rikrijuar në formë dixhitale, duke dhënë një ide se si...

OBSH publikon shifra alarmante: 10 mijë njerëz vdesin çdo ditë nga sëmundjet e zemrës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur edhe për zhvillimet më të...

Lajme të tjera

Web TV