test

Moti ekstrem në kinë/ Pekini regjistron valën më të ftohtë në historinë moderne

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pekini shënoi valën më të ftohtë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1951. Temperaturat e ulta dhe reshjet e borës në kryeqytetin kinez filluan të zbuten dhe nuk janë shënuar më të ftohta se ai vit.

Pekini shënoi valën më të ftohtë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1951. Temperaturat e ulta dhe reshjet e borës në kryeqytetin kinez filluan të zbuten dhe nuk janë shënuar më të ftohta se ai vit.

Provinca qendrore e Kinës, Henan, dështoi në sistemin e ngrohjeve, ndërsa në qytetin Jiaozuo, ngrohja u ndërpre pjesërisht pas një mosfunksionimi në termocentralin “Wanfang” të premten.

Dy qytete të tjera si Puyang dhe Pingdingshan, kanë ndërprerë ngrohjen për shumicën e ndërtesave qeveritare dhe ndërmarrjeve shtetërore, duke vendosur prioritet për spitalet, shkollat dhe ndërtesat e banimit, sipas deklaratave nga qeveritë e dy qyteteve.

Moti i ftohtë në kryeqytet filloi ditë më parë dhe ka shkaktuar probleme me sistemin e metrosë së qytetit, si dhe vështirësi pas tërmetit që tronditi Kinën perëndimore./O.S

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV