test

Sekretet e ushqyerjes gjatë festave dhe ruajtjes së organit më të brishtë në trup

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çdo ditë dëgjohet shumë për ushqimin dhe se cila është dieta perfekte.

Por sekreti qëndron në integrimin e përhershëm të ndryshimeve të vogla në përditshmërinë tonë, edhe gjatë pushimeve. Mos agjëroni gjatë gjithë ditës për të ngrënë vaktin e mbrëmjes, pasi kjo do të çojë në mbingrënie. Hani një meze të lehtë (p.sh. një sallatë) përpara darkës festive.

– Shmangni konsumimin e tepërt të alkoolit.

– Dijeni se: 1 gotë shampanjë – 170 kalori / 1 gotë xhin dhe tonik – 165 kalori / 1 gotë verë – 90 kalori dhe nëse është e ëmbël 150 kalori.

Në tryezën festive, mbushni një herë pjatën tuaj , shoqëroni me një sallatë dhe konsumojeni pa nxitim. Zgjidhni bukën me drithëra dhe shmangni gjalpin shtesë, majonezën ose salcat e tjera. Kujdes nga pjatat që konsiderohen “të lehta”. Pjatat “Light” gjatë festave mund të jenë pak më të lehta. Nuk do të thotë që mund t’i konsumoni pa moderim. Përtypeni ushqimin ngadalë dhe hani vakte të vogla dhe të shpeshta (3-6) për t’ju mbajtur të ndiheni të ngopur gjatë gjithë ditës. Dhe sa i përket ëmbëlsirës … pyesni veten nëse keni vërtet nevojë për të dhe nëse po atëherë konsumojeni me moderim p.sh. 1 courabie ose 1 melomakarono ose 1 pjatë anësore ose ndonjë sallatë frutash ose ndonjë ëmbëlsirë tjetër me fruta. Mbani një ditar ushqimor duke regjistruar atë që hani, sa hani, kur e hani dhe pse e hani atë dhe nëse një ditë është abuzuar, mund të jeni më të kujdesshëm ditën tjetër. Shëtisni nëpër lagje, vallëzoni nëpër shtëpi …. vetëm lëvizni!

Si të shmangni një hangover këtë sezon festash?

Ndoshta ju keni pirë paksa shumë gjatë sezonit festiv – në shtëpi duke pasur parasysh kufizimet këtë vit – dhe të nesërmen në mëngjes ndiheni sikur jeni të sëmurë.

Kjo në anglisht quhet hangover dhe është simptomë e një sulmi toksik në mëlçi. Mëlçia është organi që “pastron” (filtron) alkoolin dhe në varësi të gjatësisë suaj, peshës, gjinisë, moshës dhe llojit të trupit tuaj, çfarë pini, sa e pini dhe së bashku me atë që hani mund të rritet. shansin tuaj për të marrë një hangover.

Lexo edhe :  Miliona viktima çdo vit në Europë nga duhani dhe alkooli/ OBSH publikon shifrat tmerruese

Të gjithë janë të ndryshëm dhe trupi i tyre funksionon ndryshe, por mbani mend se shumica e njerëzve zakonisht nuk mund të përpunojnë më shumë se një pije – 1 gotë (120 ml) verë (e kuqe ose e bardhë) ose 1 gotë (240 ml) birrë ose 1 gotë (60 ml) pije alkoolike – në orë. Sa më shumë yndyrë të keni në trup, aq më e vështirë është për trupin tuaj të përpunojë alkoolin.

Këtu janë 5 këshilla për të shmangur një “hangover”:

1. Hani . Sa më shumë të hani, aq më shumë i tretni simptomat nga alkooli. Por bëni kujdes sepse konsumimi i tepërt i ushqimit mund të çojë në mbikonsumim të alkoolit dhe për pasojë në rritje të peshës trupore.

2. Pini ndërsa pini ! Por ujë! Pini një gotë ujë me çdo pije.

3. Pini pasi keni pirë! Uji përsëri! Alkooli dehidraton trupin duke ju bërë të ndiheni keq mëngjesin tjetër. Pini shumë ujë para se të shkoni në shtrat.

4. Dijeni se cilën pije e keni mendjen. Disa njerëz janë mjaft të ndjeshëm ndaj disa llojeve të alkoolit si vera e kuqe. Opsione të mira janë birra e lehtë (e lehtë sepse ka më pak alkool) dhe vera me sodë. Një mary me gjak (lëng domate me vodka) përmban më pak kalori sesa një fllad deti ose një kaçavidë (sepse ato përmbajnë lëng frutash). Shmangni pijet që përmbajnë një kombinim të alkoolit dhe lëngjeve të frutave ose pijeve të tjera joalkoolike të zakonshme, sepse ato janë të larta në sheqer dhe me kalori (p.sh. margarita dhe daiquiris).

5. Mendoni para se të flini. Mos merrni qetësues dhimbjesh para gjumit. Nëse është e nevojshme, merrni kur të zgjoheni. Para se të shkoni në shtrat, hani një meze të lehtë, si bukë me pak mjaltë, pini një ose dy gota ujë dhe më pas shkoni të flini. Të nesërmen në mëngjes, pini një kafe të fortë, merrni një qetësues kundër dhimbjeve dhe shmangni alkoolin për pjesën tjetër të ditës, duke “pushuar” kështu trupin tuaj./O.S

Të fundit

Studimi: Vetmia dëmton shëndetin po aq sa konsumimi i 15 cigareve në ditë

Me siguri ju jeni ndjerë të vetmuar në një moment të jetës tuaj. Edhe pse e dini se keni...

Publikimi i tezave të Matematikës, reagon menjëherë ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit dhe Sportit siguron të gjithë maturantët dhe opinionin publik se procesi i provimit të Maturës Shtetërore në Matematikë po kryhet brenda...

Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

Shqipëria mund të njihet më së shumti si vendlindja e Dua Lipës , por ky destinacion ofron shumë më tepër shkruhet në një artikull të...

Nga sot, temperatura përvëluese: Si të parandaloni emergjencat e lidhura me nxehtësinë

Jemi në muajin Qershor dhe temperaturat në Shqipëri dhe në shumë vende të botës kanë shënuar rritje ekstreme. Me temperaturat në rritje të verës,...

Ndodh sërish! Studentët në provim, teza e Matematikës publikohet në rrjet

Rreth 28 mijë maturantë i’u nënshtruan sot provimit të tretë të Maturës Shtetërore, ku po testohen për Matematikën Teza e provimit të Matematikës është publikuar...

Lajme të tjera

Web TV