test

Hapet tenderi me vlerë 356 milionë euro për projektin hekurudhor Vorë-Hani i Hotit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në faqen e bankës europiane për rindërtim dhe zhvillim është hapur tenderin për përgatitjen, rishikimin e dizajnit, mbështetjen dhe monitorimin e projektit.

Tenderi është me dy faza dhe do të jetë i hapur deri më 31 janar për të gjithë konsulentët e interesuar, ndërsa autoriteti kontraktues është kompania publike “Hekurudhat shqiptare.”

Ky është një nga projektet më të mëdha që bëhet në sektorin hekurudhor pas tranzicionit, ndërsa në buxhet kostoja totale e tij është parashikuar në 380 milionë euro, me tre institucione financuese si Banka Europiane Për rindërtim dhe Zhvillim, Korniza e Investimeve për BP dhe Banka europiane e e Investimeve. Gjysma e shumës do të jenë grante nga këto institucione, ndërsa pjesa tjetër kredi.

Afatet buxhetore tregojnë se viti 2024 do të jetë i gjithi teknik dhe procedural për zgjedhjen e operatorëve fitues, ndërsa në 2025-ën pritet të fillojnë punimet.

Projekti synon rehabilitimin dhe ndërtimin e 120 kilometrave linjë hekurudhore. Pjesa më e madhe do të përfshijë rehabilitimin e linjës ekzistuese. Hekurudha Vorë-Hani Hotit kalon në shtatë bashki dhe përshkon Ultësirën Perëndimore të Shqipërisë, me drejtim nga Jugu në Veri. Hekurudha lidh qendrat urbane të Vorës, Mamurrasit, Laçit, Milotit, Lezhës, Shkodrës dhe Koplikut./O.S

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV