Turqi/ Arrestohen 29 persona të përfshirë me ISIS-in

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet turke njoftuan arrestimin e 29 personave të dyshuar se kishin lidhje me grupin militant, Shteti Islamik.

Ministri i Brendshëm turk, Ali Yerlikaya njoftoi se të ndaluarit besohet se po planifikonin goditje në nëntë province, si dhe në kisha e sinagoga në Stamboll. Arrestimet vijnë në mesin e përpjekjeve të forcave turke të rendit për të garantuar sigurinë përpara kremtimeve të Vitit të Ri.

Shumë njerëz megjithatë, e shohin këtë lëvizje si pjesë të një spastrimi politik përpara zgjedhjeve lokale thotë Al Jazeera. Sipas agjencisë shtetërore turke të lajmeve Anadolu, në mesin e të prangosurve janë edhe tre luftëtarë të dyshuar se i takojnë rangjeve më të larta të ISIS-it. Ajo flet gjithashtu për plane për një sulm ndaj ambasadës së Irakut në Ankara.

Pavarësisht se Shteti Islamik është mposhtur në pjesën më të madhe të tij, duket se ka ende elementë të grupit që ende fshihen në zona të largëta të Sirisë dhe Irakut, nga ku sërish organizojnë sulme. Turqia vazhdon të jetë në shënjestër të sulmeve terroriste dhe është goditur nga një seri shpërthimesh vdekjeprurëse.

1 janarin e 2017-tës, një sulm në Stamboll i mori jetën 39 personave në një klub nate gjatë festimeve të Vitit të Ri./O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV