Çfarë është sindroma e ‘zemrës së pushimeve’ sipas kardiologëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur mendojmë për “kërdinë” që bëjnë pushimet në trupin tonë, mendja na shkon menjëherë te pesha! Teprimi me ëmbëlsirat, ushqimet, alkoolin gjatë festave, nuk përkthehet doemos vetëm në disa kilogramë të shtuar. Ne të gjithë duhet të shqetësohemi për diçka tjetër, atë që kardiologët e quajnë “sindroma e zemrës së pushimeve”.

Por, çfarë është saktësisht? Një kardiolog nga klinika Cleveland zbërthen detajet që duhet të dini.

Kur njerëzit kanë ritme jonormale të zemrës, përfshirë edhe atë që njihet si fibrilacionin atrial, ju mund të vuani nga kjo sindromë. Alkooli është një nga faktorët që ndikon direkt në shëndetin e zemrës. Rrahjet e çrregullta të zemrës, marrje mendsh, janë vetëm disa nga simptomat.

“Konsumi i tepërt i alkoolit mund të çojë në një ritëm më të shpejtë dhe të pakontrolluar të rrahjeve të zemrës. Nëse kjo gjendje lihet gjatë pa kontroll te specialisti, mund të përfundoni me goditje në tru ose zemër si edhe mpiksje gjaku,” thotë Nick Ruthmann, mjek kardiolog në klinikën Cleveland.

Për gjithë gëzimin që sjellin festat, stresi i tepërt është çmimi që ne paguajmë. Pushimet janë periudha më e mrekullueshme e vitit, por ato janë gjithashtu stresuese, pavarësisht takimeve me miqtë, festa, mbledhje familjare etj. Shpesh në këtë kontekst, njerëzit mund të pinë më shumë alkool se normalisht, duke rritur rrezikun e zhvillimit të sindromës së zemrës së pushimeve.

Për ta parandaluar atë, mjeku Ruthmann rekomandon që të jeni të vetëdijshëm në lidhje me konsumimin e tepërt të alkoolit. “Për të qenë të vetëdijshëm për sasinë e alkoolit të konsumuar, unë rekomandoj të pini një gotë ujë midis çdo pije alkoolike për të minimizuar efektet e alkoolit në trup,” sugjeron ai. “Ndonjëherë njerëzit pinë më shumë për të përballuar stresin që ndodh përreth tyre gjatë sezonit të festave. Për këtë, unë them që të përqendroheni te kujdesi për veten, të bëni stërvitje, ta hani mirë dhe të festoni me sasi të moderuar pijeje,” përfundon ai.

Lexo edhe :  4 arsye pse martesat e dyta mund të jenë më të lumtura

Këshilla si ta mbani zemrën të shëndetshme për festat:

-Shijoni ëmbëlsirat, por në sasi të moderuar

-Qëndroni aktiv, ecni dhe bëni lëvizje edhe në ditët e pushimeve

-Kujdes stresin, menaxhoheni sa më mirë sidomos gjatë festave./E.Ç

Të fundit

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Lajme të tjera

Web TV