Kosova rrit vigjilencën në veri, pas sulmit me armë në drejtim të policisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Syla: Shtimi i forcave serbe në kufi përbën rrezik

Sulmi i ndodhur me armë në drejtim të policisë në Zubin Potok ka rritur sërish gatishmërinë e forcave dhe shihet si një sinal për rritjen e tensioneve në veri të Kosovës.

Zëvendësministri i Mbrojtjes së Kosovës, Shemsi Syla e lidh këtë edhe me shtimin e 48 bazave dhe tri brigadave të trupave ushtarake serbe pranë kufirit me Kosovën.

“Lajmi për ushtrinë serbe nuk është i ri, me vite të tëra forcat ushtarake serbe janë të dislokuara pranë kufirit dhe jo më pak se 48 baza e tri brigada më të rëndësishme janë të orientuara drejt jugut të Serbisë gjegjësisht afër kufirit tonë”.

Sipas tij, kjo paraqet rrezik të madh për sovranitetit e Kosovës e njëkohësisht është edhe rrezik më i gjerë rajonal e global.

“Shqetësimin ynë është me bazë dhe besoj që faktori ndërkombëtar është duke e trajtuar seriozisht. Ne kemi bashkëpunim të përhershëm me KFOR e NATO-n. KFOR ka përqënduar trupat atje”.

Syla shprehet se Kosova po punon për transformimin e modernizimin e ushtrisë, duke e cilësuar si tepër të domosdoshëm fondin e akorduar prej 40 milionë Eurosh për realizimin e këtij objektivi/O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV