Tërmeti në Japoni “lëvizi” vendin/Ja çfarë duhet të mësojmë nga sistemi efikas i saj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Magnituda tregon se tërmeti në Japoni ishte i dhunshëm: 7.5. Por prova më e habitshme e fuqisë së këtij tërmeti ka të bëjë me zhvendosjen e tokës: në disa vende ai u ngrit deri në 4 metra dhe u zhvendos anash me mbi një metër.

GJITHMONË NËN KONTROLL. Japonia, ndër vendet më të prekura në botë nga ngjarjet sizmike, është e pajisur me një sistem efikas për monitorimin e asaj që ndodh gjatë një tërmeti, në veçanti mund të kryejë matje jashtëzakonisht të sakta mbi ngjarjen. Ekziston një rrjet stacionesh GPS të shpërndara në pika strategjike në të gjithë vendin që u mundëson shkencëtarëve të matin se sa shumë ka lëvizur secila pikë, duke i lejuar kështu të rindërtojnë me saktësi deformimet e peizazhit. Falë këtij sistemi është matur një zhvendosje prej 130 centimetrash drejt perëndimit të gjithë zonës së prekur nga tërmeti. Kjo është një vlerë shumë e lartë dhe për rrjedhojë vlerësohet se energjia e zhvilluar për të lindur një fenomen të këtyre përmasave ishte gjigante.

NGA HAPËSIRA. Gjeologët gjithashtu vëzhguan Japoninë nga hapësira, duke krahasuar imazhet satelitore të marra para dhe pas tërmetit. Në kalimin e tij të fundit, sateliti ALOS-2 zbuloi se distanca midis tij dhe tokës ishte zvogëluar me rreth 400 centimetra, pikërisht sepse sipërfaqja e tokës ishte ngritur nën forcën e tërmetit. Toka është zhvendosur më shumë në anën perëndimore të gadishullit Noto. Jashtë bregut, dyshemeja e oqeanit u zhvendos, duke gjeneruar valë cunami rreth 80 centimetra të larta.

PAK VIKTIMA. Disa dhjetëra njerëz vdiqën për shkak të këtij tërmeti shumë të dhunshëm. Megjithatë, duke e krahasuar këtë ngjarje me tërmetin me magnitudë 7.8 që preku Turqinë dhe Sirinë midis 5 dhe 6 shkurt 2023 (të dy ngjarjet ishin të ngjashme për sa i përket energjisë së çliruar), numri i të vdekurve nuk është i krahasueshëm: në Lindjen e Mesme u rrit mbi 50 mijë. njerëzit. Ai që goditi Haitin në vitin 2010 me një magnitudë më të ulët prej 7.0 shkaktoi humbjen e mbi 100,000 njerëzve. Si eshte e mundur? Shpjegimi është i thjeshtë: sekreti është te parandalimi.

Lexo edhe :  Hëna e plotë e majit, si do të ndikojë në këto dy shenja të Horoskopit

PSE JAPONIA? Ishulli shtrihet në bashkimin e katër pllakave kryesore tektonike. Është një nga zonat më aktive sizmike në Tokë. Rreth 20 për qind e tërmeteve globale me magnitudë 6.0 ose më të lartë ndodhin brenda këtij vendi dhe sizmometrat regjistrojnë ngjarje sizmike, mesatarisht çdo pesë minuta.

 Prandaj, Japonia ka investuar shumë për ta bërë infrastrukturën dhe popullsinë e saj elastike. Kodet e ndërtimit – rregullat që drejtojnë ndërtimin – zbatohen rreptësisht dhe qytetarët janë të trajnuar mirë për t’u përballur me tërmetet.

SOS. Japonia ka gjithashtu një nga sistemet më të avancuara të paralajmërimit të hershëm në botë. Shkencëtarët nuk mund të parashikojnë kohën dhe shtrirjen e një ngjarjeje, por pasi të shkaktohet një tërmet, duhet të aktivizohen një sërë mjetesh për të dërguar mesazhe në televizion, radio dhe rrjetet celulare. Nëse një tërmet është shumë i fortë, paralajmërimet arrijnë te popullata rreth 10-20 sekonda para se tërmeti të arrijë. Mund të mos duket shumë kohë, por është e mjaftueshme – për ata që janë të trajnuar mirë – të hapin një derë shpëtimi, të frenojnë një tren me shpejtësi të lartë dhe që të gjithë “të bien, të mbulohen dhe të mbahen“.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Nga 28% në 30% të PBB-së, 500 milionë euro më shumë për investime, rroga, pensione etj…

Nga Eduard Zaloshnja Të ardhurat e arkëtuara gjithsej në Thesarin e Shtetit ishin vjet sa 28% e vlerës së Prodhimit...

Albani rrëfen 20 orët e vështira në anijen me 400 veta: Për pak sa nuk rashë në det

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj në Podcast-in "Flasim" me kryeministrin Edi Rama ka treguar historinë e vështirë të emigrimit drejt Italisë. Ishte marsi i vitit 1997,...

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin e kaluar, një rënie vjetore...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

Lajme të tjera

Web TV