test

Reduktimi i konsumimit të mishit, eviton vdekjet nga ndotja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Kalimi në një dietë të varfër në mish dhe me produkte bimore të pasura mund të parandalojë 200,000 vdekje të hershme për shkak të ndotësve të tepërt të ajrit.

Nëse ngrënia më e shëndetshme është një nga zgjidhjet tuaja për Vitin e Ri , ja një arsye më shumë për të preferuar një dietë të varfër në mish dhe të pasur me fruta dhe perime. Reduktimi i produkteve shtazore ka një ndikim të madh në cilësinë e ajrit që thithim dhe mund të parandalojë deri në 236,000 vdekje të hershme në vit vetëm për shkak të ndotjes së ajrit. Vlerësimi vjen nga një studim i publikuar në Nature Communications .

NDIKIMI I BLEGTORISË. Sipas OBSH-së, në vitin 2019 katër milionë njerëz vdiqën para kohe për shkak të ndotjes së ajrit në natyrë . Emetimet bujqësore mendohet se janë përgjegjëse për rreth një të pestën e këtyre vdekjeve. Përveç prodhimit të metanit (CH4), oksidit të azotit (N2O) dhe, megjithëse në një masë më të vogël, dioksidit të karbonit (CO2), bujqësia intensive e kafshëve të mishit lëshon amoniak në ajër, një produkt i mbetur i ujërave të zeza zooteknike.

Kjo substancë reagon me ndotës të tjerë duke krijuar grimca atmosferike , veçanërisht ato me diametër më të vogël se 2,5 mikrometra (μm), e cila depërton në gjak përmes traktit të poshtëm të frymëmarrjes dhe shkakton probleme kardiovaskulare, metabolike dhe pulmonare.

PYETJE ZGJEDHJESH. Sipas autorëve të studimit, të koordinuar nga Instituti i Ndryshimeve Mjedisore të Universitetit të Oksfordit, thjesht duke adoptuar një dietë fleksitare (d.m.th. një dietë me bazë vegjetariane që nuk përjashton mishin dhe peshkun, por i përfshin ato në sasi të moderuar) 100,000 vdekje. mund të shmangen vdekjet e parakohshme globalisht, vetëm nëpërmjet përmirësimeve të cilësisë së ajrit. Përfitimet do të ishin më të dukshme në zonat bujqësore me përqendrime të larta të blegtorisë, si Belgjika, Holanda, Italia veriore, Kina jugore dhe Shtetet e Bashkuara qendrore-perëndimore. 

Lexo edhe :  Rutina e mëngjesit/ Ushqimet që duhet të shmangen kur jemi me stomakun bosh

NE MUND TË BËJMË NJË NDRYSHIM. Nëse të gjithë do të zgjidhnin një dietë vegane – një zgjedhje e cila në aspekte të tjera nëse do të bëhej kolektivisht nuk do të ishte optimale për shëndetin e planetit – vdekjet e hershme nga ndotja e ajrit do të binin më tej, duke arritur në mbi 200,000 në vit. Në Evropë dhe Amerikën e Veriut, ky opsion do të reduktonte vdekjet e parakohshme nga smogu me rreth 20%. Një pikënisje e rëndësishme në një periudhë të vitit kur reflektoni mbi stilin tuaj të jetesës.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Rotacion masiv te Spanja, De La Fuente provon lojtarë ndaj Shqipërisë

Spanja do të përballet me Shqipërinë të hënën në orën 21.00, në ndeshjen e vlefshme për Europianin. Nëse për...

Media gjermane “BILD”: Zbuloni gjithçka rreth kulturës së vendit mesdhetar, Shqipërisë

Thesare historike, peizazhe idilike, vende fetare: Shqipëria ka gjithçka për të ofruar, shkruan Emily Pradel në një artikull të botuar në të përditshmen gjermane...

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi tingëllon idea më e mirë...

Do të jetë pjesë e një edicioni të ri? Ja çfarë zbulon Egla Ceno

Finalja e emisionit më të përfolur shqiptar momentalisht, “Big Brother VIP 3” dhe rrugëtimit të pesë finalistëve u mbajt me 25 Maj në Top...

Poeti Agim Doçi pëson hemoragji cerebraleWe

Kompozitori dhe tekstshkruesi, Agim Doci ka pësuar hemorragji cerebrale, ku për pasojë është shtruar në Shërbimin Neurovaskular. Doçi u referua në QSUT nga Spitali Bashkiak...

Lajme të tjera

Web TV