Rishi Sunak: Marrëveshja me Shqipërinë për migracionin, rezultoi e suksesshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

BRITANI E MADHE- Kryeministri britanik, Rishi Sunak ka dhënë një intervistë për BBC ku ka folur edhe për rezultatet e marrëveshjes së firmosur me kryeministrin shqiptar Edi Rama në dhjetor të vitit 2022 sa i takon kthimit në Shqipëri të shqiptarëve që kërkojnë azil në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai tha se marrëveshja deri më tani kishte funksionuar, duke sjellë ulje të numrit të emigrantëve shqiptarë që tentojnë të kalojnë kanalin “La Mansh” me gomone për të kërkuar azil në Britani të Madhe.

“Si kryeministër, unë i dhashë përparësi vendosjes dhe funksionimit të marrëveshjes me Shqipërinë. Dhe për shkak se kjo marrëveshje po funksionon, besoj se edhe skema me Ruandën do të funksionojë”- u shpreh Sunak mes të tjerash.

Më herët, zyra e qeverisë britanike ka bërë me dije se mbërritjet e gomoneve me shqiptarë, janë ulur me 90% gjatë vitit 2023. Shifrat u publikuan gjatë takimit mes ministrit të Brendshëm shqiptar, Taulant Balla me homologun britanik, James Cleverly të cilët u angazhuan të bashkëpunojnë më ngushtë kundër krimit të organizuar dhe migracionit të paligjshëm./O.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV