Dhuna në Malin e Zi/ Unioni Demokratik:Të hetohet urgjentisht, duam të dimë shkakun

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tre shqiptarët e dhunuar egërsisht në Malin e Zi u rikthyen në Shqipëri, e fillimisht kanë kryer kontrolle mjekësore edhe në urgjencën e Shkodrës.

Dëshmia tashmë e zbardhur e njërit prej tyre, Klodian Meaj duket konfirmon faktin që sulmi ka ndodhur për shkak të simboleve kombëtare.

“Kishim flamurin shqiptar në pasqyrën e mjetit me të cilin po udhëtonim”, është shprehur i riu.

“Ndoqëm pa probleme rrugën deri në HercegNovi, ku ndaluam shkurtimisht për shkak të disa vështirësive me makinën. Aty, u mblodhën një grup personash që nisën të godisnin automjetin, e për më pas na u kthyen dhe neve duke na dhunuar fizikisht pa asnjë arsye”, mësohet të ketë thënë ai ndërsa sqaron se edhe brenda makinës kanë qenë duke komunikuar me zë shumë të ulët, ndërsa këmbëngul se nuk ka pasur asnjë provokim nga ana e tij dhe e dy shqiptarëve të tjerë, Azem Dervishi dhe Doris Kopaçi.

Ky i fundit konfirmoi më herët jashtë kamerave për Top Channel se ishin goditur me sende të forta në kokë dhe trup. Ai shtoi se kishte marrë vetëm dy goditje ndërkohë që shokët janë dhunuar më shumë, ndërsa shtoi se nuk kanë mundur të reagojnë dhe nuk kanë kthyer mbrapsht sulmin drejt dhunuesve në asnjë moment.

Edhe Unioni Demokratik i shqiptarëve në Malin e Zi reagoi ndaj rrahjes barbare të tre të rinjve shqiptarë atje, duke kërkuar një shpjegim për incidentin, i cili, nga sa pohoi kreu i tij, Mehmet Zenka, u shkaktua nga tetë persona të mbanin veshje të tipit ushtarak. Sipas Vijestit, forca politike në fjalë ka kërkuar një përgjigje të menjëhershme nga institucionet kompetente.

“DUA u bën thirrje urgjentisht organeve përgjegjëse si dhe kryeministrit Milojko Spajiç dhe ministrit të Punëve të Brendshme Danilo Saranoviç që të marrin të gjitha masat e duhura për të zbardhur rrethanat e sjelljes së papranueshme ndaj tre shtetasve shqiptarë. Duam të dimë se cili është shkaku i këtij qëndrimi”, thuhet në njoftim./O.S

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV