Kohë virozash dhe Covid-19/ Mjekët: Mos e nënvlerësoni, mbani maska

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditët e para të muajt janar janë shoqëruar me fluks të lartë pacientësh në urgjencën e spitalit rajonal Lezhë. Sipas bluzave të bardha, në urgjencë paraqiten mbi 100 persona gjatë 24 orëve kryesisht me viroza stinore ku më të prekurit janë moshat e treta

Mjekja e Urgjences Elsuida Prendi tregon se janë shtuar dhe rastet nga urgjenca jashtë spitalore por  pjesa më e madhe e rasteve janë përballuar me sukses në Lezhë, po ashtu nuk kanë munguar as pacientet të cilët janë dërguar për ndihmë më të specializuar mjekësore në Tiranë.

Prendi këshillon që nuk duhet të neglizhohet asnjë simptomë duke u paraqitur fillimisht tek mjeku i familjes, po ashtu këshillon pacientet të mbajnë maska apo të shmangin ambientet e populluara.

“Jap këshillën time që të mos rrinë në ambiente shumë të populluara, të mbajnë maskë, të ushqehen mirë, të pushojnë, të paraqiten tek mjeku i familjes, sigurisht të kërkojnë ndihmë mjekësore”, shprehet mjekja./O.S

Të fundit

Çupi ngre alarmin: Përfshirja e strukturave shtetërorë në krim, e rrezikshme

Çupi u ndal te rasti ku dy punonjës të AMP Durrës dhe një gazetar shantazhonin zyrtarët e lartë të...

Erërat e forta në SHBA marrin “zvarrë” aeroplanin në pistë

Një aeroplan i kompanisë American Airlines është lëvizur nga erërat e forta, që goditën aeroportin ndërkombëtar Dallas Fort Worht ne Teksas. Bëhet fjalë për një...

Bashkimi Europian jep dritën jeshile, ja çfarë pritet të ndodhë në territorin e Serbisë

Këshilli i Bashkimit Evropian (BE) ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e një marrëveshjeje me Serbinë, e cila do të mundësojë vendosjen e...

“Albania” e Europianit/ FSHF zbulon këngën e Kombëtares kuqezi për “Euro2024”

FSFH ka zbuluar përmes një postimi në rrjetet sociale, këngën ‘himn’ për tifozët, që do të shoqërojë kombëtaren kuqezi në Euro2024. “𝑨𝒍𝒃𝒂𝒏𝒊 𝒐’ 𝑨𝒍𝒃𝒂𝒏𝒊, 𝒆𝒅𝒉𝒆...

Pas humbjes së të shoqes, reagon për herë të parë aktori Agron Llakaj (Video)

Artisti i mirënjohur dhe autori i programit të humorit Al Pazar Agron Llakaj humbi pak ditë më parë shoqen e jetës, bashkëshorten e tij...

Lajme të tjera

Web TV