Konfirmohet: 2023-shi, viti më i nxehtë i regjistruar që prej tre dekadash

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ajo që u frikësua është vënë bardh e zi: temperaturat globale të planetit do të kenë arritur nivele jashtëzakonisht të larta në vitin 2023.

Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike Copernicus (C3S), zbatuar nga Qendra Evropiane për Parashikimet e Motit me Rreze të Mesme në emër të Komisionit Evropian , në fakt ka monitoruar disa tregues kryesorë të klimës gjatë vitit, duke raportuar disa kushte rekord si muaji me një devijim më të madh të temperaturës mbi mesataren 1991-2020 se çdo muaj tjetër në grupin e të dhënave ERA5 (shtator) , mesataret ditore të temperaturave globale që tejkaluan nivelet para-industriale me më shumë se 2°C, dhjetori më i ngrohtë i regjistruar globalisht, me një temperaturë mesatare prej 13,51°C.

EFEKTET DHE SHKAQET. Temperaturat e paprecedentë globale nga qershori e tutje bënë që viti 2023 të bëhej viti më i ngrohtë i regjistruar, duke tejkaluar shumë vitin 2016, viti më i ngrohtë i mëparshëm. Raporti Global Climate Highlights 2023, i bazuar kryesisht në grupin e të dhënave të rianalizës ERA5, paraqet një përmbledhje të përgjithshme të ekstremeve klimatike më të rëndësishme të vitit 2023 dhe faktorëve kryesorë që i shkaktuan ato, si përqendrimet e gazit serrë, El Niño dhe variacione të tjera natyrore.

Shenjat e para se sa e pazakontë do të bëhej 2023 u panë në fillim të qershorit, kur anomalitë e temperaturës në krahasim me periudhën para-industriale 1850-1900 arritën në 1.5°C për disa ditë rresht. Ndonëse nuk ishte hera e parë që anomalitë ditore arrinin këtë nivel, kjo nuk kishte ndodhur kurrë në këtë periudhë të vitit. Për pjesën e mbetur të vitit 2023, anomalitë ditore të temperaturës globale mbi 1.5°C u bënë një dukuri e rregullt, e tillë që gati 50% e ditëve në 2023 ishin mbi 1.5°C në krahasim me vitet 1850 -1900.

Lexo edhe :  Astrologët paralajmërojnë këto dy shenja, njihuni me horoskopin për sot 28 Maj 2024

Kjo nuk do të thotë se ne kemi tejkaluar kufijtë e vendosur nga Marrëveshja e Parisit (pasi ato i referohen periudhave të paktën 20-vjeçare në të cilat tejkalohet kjo anomali mesatare e temperaturës), por përbën një precedent serioz.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Ndizen ‘sirenat e alarmit’, numri i vdekjeve prej drogave në nivele rekord

Zyra Federale për Drogat me seli në Berlin regjistroi në vitin 2023 më shumë se 2200 vdekje nga drogat....

Alarmi i NATO-s: Evropa ka vetëm 5% të mbrojtjes kundërajrore të nevojshme në rast lufte

NATO ka vetëm 5 për qind kapacitet të nevojshme për të mbrojtur frontin lindor në Evropë nëse ndodh një luftë e mundshme me Rusinë. Kjo...

Çupi ngre alarmin: Përfshirja e strukturave shtetërorë në krim, e rrezikshme

Çupi u ndal te rasti ku dy punonjës të AMP Durrës dhe një gazetar shantazhonin zyrtarët e lartë të policisë, ai tha se shtrembërimi...

Erërat e forta në SHBA marrin “zvarrë” aeroplanin në pistë

Një aeroplan i kompanisë American Airlines është lëvizur nga erërat e forta, që goditën aeroportin ndërkombëtar Dallas Fort Worht ne Teksas. Bëhet fjalë për një...

Bashkimi Europian jep dritën jeshile, ja çfarë pritet të ndodhë në territorin e Serbisë

Këshilli i Bashkimit Evropian (BE) ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e një marrëveshjeje me Serbinë, e cila do të mundësojë vendosjen e...

Lajme të tjera

Web TV