Studimi zbulon se në cilën orë të ditës lindin shumica e foshnjave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një studim i botuar në revistën ‘Plos One’ analizoi më shumë se pesë milionë lindje midis 2004 dhe 2015 dhe zbuloi se 28.5 për qind e foshnjave lindnin midis orës 9 të mëngjesit dhe 16:50 gjatë ditëve të javës.

Megjithatë, numri më i madh i lindjeve, deri në 71,5 për qind, ndodhin gjatë fundjavave ose festave ndërmjet orës 17:00 dhe 08:59.

Lindjet e paracaktuara me prerje cezariane përbënin 9.2 për qind të lindjeve dhe shumica ndodhën gjatë ditëve të javës midis orës 9:00 dhe 11:59.

Lindjet e shkaktuara, të cilat përbëjnë më shumë se një të pestën e të gjitha lindjeve, ka më shumë gjasa rreth mesnatës të së martës dhe të shtunave, si dhe në ditët para festave publike.

Numri më i ulët i lindjeve është regjistruar në Krishtlindje (sipas kalendarit Gregorian)./E.Ç

Të fundit

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Lajme të tjera

Web TV