Pas 10 vitesh i tha “Po” ish-kryeministrja e Zelandës së Re kurorëzon lidhjen me martesë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çifti kishte ndërmend të zyrtarizonte lidhjen me martesë në vitin 2022, por e anuloi gjatë kufizimeve të rrepta COVID-19 që qeveria e Ardern vendosi në vend.

Ajo mbajti një fjalim pesëminutëshe për dhjetëra të ftuar gjatë dasmës së saj. Çifti janë bashkë prej një dekade dhe kanë së bashku një vajzë pesëvjeçare, Neve.

dasma

Vajza e tyre hyri në ceremoni me të atin e veshur me një fustan prej pëlhure nga fustani i nusërisë së gjyshes së saj Laurell Ardern.

43-vjeçarja shërbeu si kryeministre e Zelandës së Re për më shumë se pesë vjet dhe njoftoi se do të jepte dorëheqjen nga posti publik janarin e kaluar.

Ajo fitoi njohje ndërkombëtare për stilin e saj të udhëheqjes, veçanërisht pas një sulmi masiv vdekjeprurës në dy xhami në Christchurch në 2019.

Në fjalimin e saj të fundit në parlament, Ardern i tha prezantuesit televiziv 47-vjeçarit Gayford:”Le të martohemi më në fund”.

Që prej dorëheqjes, ajo ka marrë tre bursa në Universitetin e Harvardit. Ardern është gjithashtu një administruese e çmimit Earthshot të Princit William dhe një e dërguar speciale për thirrjen në Christchurch, një rrjet që kërkon të “eliminojë përmbajtjen terroriste dhe të dhunshme ekstremiste në internet” që u krijua pas të shtënave në Christchurch.
/O.S

Të fundit

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, reagon NATO: Konflikti të mos dalë jashtë kontrollit

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka dënuar sulmin e mbrëmshëm të Iranit kundër Izraelit, ndërsa ka bërë thirrje për përmbajtje në...

Lajme të tjera

Web TV