Si të fitosh luftën me mendjen për të nisur dietën?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koha më e mirë për të filluar me një regjim ushqimor më të shëndetshëm nuk është nesër apo javën që vjen. Në fakt, nuk ka asnjë moment të papërshtatshëm për të marrë vendimin e të ngrënit më mirë.

Megjithatë kur përballeni me këtë vendim, duket sikur duhen bërë ca negociatat me veten përballë pjatës. Synimi mbetet një dhe i vetëm: si të ndalojmë stomakun të na kontrollojë mendjen. Dhe ka disa hile të vogla, që mund t’ju vijnë shumë në ndihmë.

Fillo nga e para: Hapi i parë është të heqim nga duart të gjithë ushqimet që na prishin dietën. Pra, zbraz raftin e të ëmblave.

Planifikimi: Zgjidhni një ditë të javës që do të jetë dita e planifikimit të ushqimit. Po, po, fiks si videot në TikTok ku përgatitet ushqimi i gjithë javës.

Krijimi i zakoneve të reja: Duhen vetëm disa javë për të krijuar një ves të ri, në këtë rast fjala kyç është këmbëngulja. Hani gjithmonë mëngjes, drekë dhe darkë në të njëjtën kohë dhe gatuani ushqime të shëndetshme.

Ekuilibri: Duhet të hani në mënyrë të larmishme. Pra, mos i privo vetes pasta apo pica pak herë në muaj, pasi duhet të hani ushqime nga të gjitha grupet, por në sasi të arsyeshme./E.Ç

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV