Ukraina e pandalshme, i jep goditjen e fortë Moskës, mund ti kushtojë milionë dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushtria e Ukrainës thotë se ka rrëzuar një aeroplan spiun ushtarak rus mbi Detin Azov. Analistët thonë se do të ishte një goditje për fuqinë ajrore të Moskës. Ukraina ka luftuar për të bërë përparime të rëndësishme kohët e fundit kundër forcave ruse në juglindje. Një konferencë nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar më 23 shkurt tha se Rusia “me gjasë” kishte gjashtë A-50 operacionale në shërbim.

Ndërtimi i avionëve mund të kushtojë qindra milionë dollarë. Zyrtarët rusë thanë se nuk kishin asnjë informacion për sulmet. Një kanal ushtarak popullor, Rybar, tha se  nëse informacioni i Ukrainës për humbjet ruse do të konfirmohej  do të ishte një tjetër ditë e zezë për forcat ajrore ruse. Gjenerali Zaluzhnyi tha në Telegram se forcat ajrore të Ukrainës kishin planifikuar dhe kryer në mënyrë të shkëlqyer një operacion në rajonin e Azov, në juglindje të Ukrainës.

Në shkurt të vitit të kaluar, grupi opozitar bjellorus BYPOL pretendoi se kishte dëmtuar një aeroplan ushtarak A-50 në një sulm me dron pranë Minskut.Justin Bronk, një specialist i luftës ajrore nga instituti i mbrojtjes Rusi, i tha BBC-së se nëse konfirmohet humbja e një A-50 do të ishte një humbje shumë e rëndësishme dhe e turpshme nga ana operacionale për forcat ajrore ruse. Ai shtoi se kishte vetëm një numër të vogël të këtyre avionëve brenda forcave ajrore ruse që do të thotë se humbja e njërit do të ishte një goditje e madhe. Frank Gardner  tha se situata në përgjithësi nuk po duket e mirë për Ukrainën pasi ajo merret me mungesën e municioneve, moralin e ulët midis trupave të saj dhe sulmet e vazhdueshme nga Rusia në infrastrukturën e saj./e.t

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV