Video/Kreu ritin në parlament për të nderuar paraardhësit,bëhet viral videoja e deputetes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në fjalimin e saj, 21-vjeçarja Hana-Rawhiti Maipi-Clarke, nisi të këndojë dhe performojë “haka maori”. Ajo vjen nga komuniteti Maori dhe bëri histori si deputetja më e re në 170 vjet.

Në fjalimin inaugurues, deputetja premtoi për angazhimin ndaj zgjedhësve, duke thënë: “Unë do të vdes për ju … do të jetoj për ju”.

The Guardian shkruan se Maipi-Clarke nuk e percepton veten si një politikane konvencionale, përkundrazi, ajo e sheh rolin e saj si përgjegjëse për gjuhën, tokën dhe mençurinë tradicionale maori.

Kush është Maipi-Clarke?

Në moshën 21-vjeçare, Maipi-Clarke u bë deputetja më e re e Zelandës së Re që iu bashkua parlamentit në 170 vjet gjatë zgjedhjeve të fundit kombëtare. Fitorja e saj nënkuptonte rrëzimin e Nanaia Mahuta të laburistit, një deputete shumë e respektuar dhe e lartë që mbajti elektoratin Hauraki-Waikato Maori për dy dekada dhe ishte gruaja e parë Maori që u bë ministre e punëve të jashtme.

Me prejardhje nga Huntly, Maipi-Clarke menaxhon një kopsht të komunitetit Maori që edukon fëmijët vendas. Pavarësisht moshës së saj të re, arritjet e janë të dukshme, përveç drejtimit të një biznesi, ajo shkroi libër që inkurajonte të rinjtë të eksploronin yjet dhe hënën për t’u vetë-shëruar./O.S

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV