Apple kalon Samsungun si prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

2023 ishte një vit në të cilin pjesa e tregut të smartfonëve të Apple u rrit në një rekord të lartë, gjë që rezultoi në tejkalimin e Samsung që nuk ishte në krye për herë të parë që nga viti 2010.

Në përgjithësi, tregu i smartfonëve është nën presion, por gjithçka tregon se po shkon drejt rimëkëmbjes.

Sipas të dhënave paraprake nga gjurmuesi botëror i telefonave celularë të Korporatës Ndërkombëtare të të Dhënave (IDC), dërgesat globale të telefonave inteligjentë ranë 3.2% nga viti në vit në 1.17 miliardë njësi në 2023. Ky është numri më i ulët vjetor që është regjistruar në dekadën e fundit që është kryesisht për shkak të sfidave makroekonomike.

Rritja në gjysmën e dytë të vitit ka bërë që analistët të presin një rimëkëmbje në vitin 2024. Tremujori i katërt i 2023 pati një rritje prej 8.5% nga viti në vit prej 326.1 milionë dërgesash, duke mposhtur pritjet për një rritje prej 7.3%.

“Ndërsa pamë rritje të fortë nga kompanitë buxhetore të celularëve Android si Transsion dhe Xiaomi në gjysmën e dytë të 2023, fituesi më i madh është Apple”, tha Nabila Popl, drejtoreshë kërkimore në grupin Worldwide Tracker të IDC. “Apple nuk është i vetmi lojtar në top 3 që tregon rritje nga viti në vit, por ai zë vendin e parë. Dhe e gjithë kjo pavarësisht se përballet me shumë sfida nga konkurrenca me Huawei në Kinë, një nga tregjet e tij më të mëdha. Suksesi dhe qëndrueshmëria e vazhdueshme e Apple është kryesisht për shkak të trendit në rritje të pajisjeve premium, të cilat përbëjnë mbi 20% të tregut.”/E.Ç

Të fundit

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Lajme të tjera

Web TV