22 Janar 1788 Lind Lord Byron, poeti britanik që shkroi për Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Poeti romantik lindin në Aberdin të Skocisë. Pavarësisht pasurisë dhe titullit të tij të mëvonshëm, Byron u rrit në varfëri. Në periudhën 10-vjeçare, ai trashëgoi titullin e xhaxhait të madh, dhe u bë Lordi Byron. Ai ndoqi studimet në Harrow, më pas në Trinity College, Kembrixh. Vëllimi i tij i parë me poezinë “Orët e Përtacisë”(1807), u prit me kritika të forta, sidomos në Skoci, dhe vepra e tij e dytë “Recezentët skocezë” (1809), sulmoi parinë letrare angleze.

Pasi u diplomua për magjistraturë më 1809, ai udhëtoi në Portugali, Spanjë dhe Lindjen e Mesme për dy vjet. Përvojat e tij frymëzuan e tij poetike “Këngët e Çajld Haroldit” (1812), që prit me entuzzëm në Angli. Në vitin 1815, martohet me Anne Isabella Milbanke, Çifti lindi një vajzë, August Ada, vitin e ardhshëm.

Por martesa u fundos shpejt, dhe çifti u nda. Në kohë, shpërtheu skandali mbi inçestin e të akuzuarve të Byron me-motrën e Augusta Leigh, pas kësaj gjysmë ai është pjesë e shoqërisë së lartë, ndërsa u detyrua të largohej nga Anglia më 1816-ën. Byron u vendos në Gjenevë, pranë Percy Shelley dhe bashkëshortëve të tij, Mary Wollstonecraft Shelley.

Byron u shpërngul në Venecia po aty ku vit, dhe pati për disa kohë një jetë të shthurur. Në vitin 1819, lidhet me konteshën italiane Teresa Guiccioli, dhe të dy mbetën të lidhura për shumë vite. Bajroni, gjithmonë një përkrahje greke e zjarrtë e kauzave liberale dhe ndërkombëtare kombëtare, mbështetje për luftën e tyre.

Ai u angazhua në trajnimin e trupave greke në qytetin e Misolongjinit, ku dhe vdiq pak ditë pasi kishte fetsuar ditëlindjen e tij të 36-të. Byron ka udhëtuar edhe nëpër Shqipëri, ndërsa ka shkruar edhe një poezi kushtuar Shqipërisë.

 

 

 

Të fundit

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës,...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana, ylli i muzikës ndërkombëtare ka performuar në dasmën e djalit të një miliarderi në Indi. Ajo ka magjepsur të gjithë të ftuarit në...

Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

Numri i njerëzve obezë në të gjithë botën i ka kaluar 1 miliard, kjo sipas një studimi të fundit të publikuar në “The Lancet”....

Lajme të tjera

Web TV