test

Dermatologia nuk e rekomandon dushin; lani më shpesh këto tre pjesë të trupit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dush në mëngjes apo në darkë? Pyetjes së zakonshme duket se i ka devijuar dermatologia Sandy Skotnicki që nuk ka këtë si shqëtësim parësor.

Sipas saj, shkenca nuk pajtohet me këtë praktikë të përditshme.

Dermatologia nuk e rekomandon dushin e përditshëm por këmbëngul të lahen vetëm 3 pjesë të trupit. Kjo pasi dushi shumë i shpeshtë mund t’i bëjë lëkurës tuaj më shumë dëm sesa mirë. Për shembull, mund të thajë lëkurën tuaj, veçanërisht nëse përdorni një sapun. Për më tepër, ju mund të largoni vajrat, lipidet dhe bakteret e rëndësishme që ndihmojnë lëkurën tuaj t’i rezistojë inflamacionit.

Sipas Chris dushi çdo ditë është i keq për ju, pasi pastron bakteret miqësore që jetojnë në lëkurë. Për më tepër, dushi i përditshëm nuk është vetëm i dëmshëm për lëkurën, por edhe për flokët. Dr. Angela Lamb beson se larja e tepërt me shampo mund t’i thajë flokët dhe t’ua zbehë ngjyrën. Prandaj, shumë dermatologë rekomandojnë dush 2 deri në 3 herë në javë.

Sqetullat

Larja e trupit nga koka te këmbët me ujë dhe sapun mund të shkaktojë probleme me lëkurën. Megjithatë, është thelbësore të ruhet higjiena e plotë në zonën e nënsqetullave. Sandy Skotnicki rekomandon një rutinë dushi me 3 hapa që përfshin larjen e sqetullave në vend që të bëni dush çdo ditë për të shmangur probleme si ekzema.

Ijët

Një tjetër e keqe e pastrimit të gjithë trupit tuaj çdo ditë mund të jenë problemet e shkaktuara nga dushi me ujë që përmban kripë dhe kimikate si klor, fluor dhe pesticide. Prandaj, pastrimi i zonës së ijeve dhe 2 pjesëve të tjera të trupit mund të mjaftojë. Ijët, si sqetullat, janë më të prirur ndaj qimeve të rrënjosura dhe rritjes së kërpudhave. Për të shmangur infeksionin, duhet të lani çdo ditë pjesët private të trupit.

Lexo edhe :  Si të ulni nivelet e larta të yndyrnave në gjak

Këmbët

Larja e këmbëve është një pjesë e rëndësishme e rutinës së dushit me 3 hapa të rekomanduar nga dermatologu, pasi këmbët tuaja grumbullojnë papastërti nëse jeni zbathur dhe grumbullojnë lagështi që rrit bakteret nëse vishni çorape ose këpucë.E.Ç

Të fundit

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

Lajme të tjera

Web TV