Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

Studimi: Jeta është bërë më e gjatë kudo në botë, madje edhe për burrat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Gjatë 30 viteve të fundit, jetëgjatësia është rritur pothuajse kudo. Dhe lajmi i mirë është veçanërisht për burrat: diferenca në jetëgjatësi me gratë është zvogëluar.

 

Si po kalon popullsia e botës ? Në përgjithësi, ne po jetojmë më gjatë , ndërsa avantazhi i jetëgjatësisë së grave ndaj burrave po bëhet gjithnjë e më i paqartë kudo. Një studim nga Universiteti i Alcalá (në Spanjë) i botuar në PLOS ONE ofron një përshkrim të tendencave në jetëgjatësinë globale .

SI TË NDRYSHONI. Studiuesit pyetën veten nëse gjatë 30 viteve të fundit trajektoret e vdekshmërisë në vende të ndryshme të botës janë rritur në mënyrë konvergjente ose divergjente, domethënë nëse ndryshimet në parametra të tillë si jetëgjatësia bëhen më të buta ose më të theksuara, kur ato janë. konsiderohen zona të ndryshme gjeografike. Analiza, e cila mori në konsideratë 8 tregues të ndryshëm të vdekshmërisë në të dhënat e 194 kombeve, arriti në përfundimin se tendencat e regjistruara në vende të ndryshme mund të ndahen në pesë makro-grupe, të cilat pasqyrojnë afërsisht ndarjen sipas kontinenteve.

DY GJËRA TË PËRBASHKËTA. Pavarësisht këtyre dallimeve territoriale, dy tendenca duket se bashkojnë çdo zonë të botës. Jetëgjatësia po rritet në të pesë grupet e konvergjencës dhe në të gjitha vendet e konsideruara, ndërkohë që hendeku në jetëgjatësinë midis burrave dhe grave (në favor të kësaj të fundit) po ngushtohet . Shkencëtarët përdorën të njëjtat modele statistikore të përdorura për analizën për të bërë parashikime të situatës deri në vitin 2030 dhe zbuluan se këto dy tendenca do të vazhdojnë.

ROLI I KROMOZOMIT Y. Ndër të pesë nëngrupet e konvergjencës (d.m.th. grupimet e vendeve të ndryshme bazuar në karakteristikat e përbashkëta demografike), Afrika është rajoni me ndryshimet më të rëndësishme në treguesit e vdekshmërisë. Edhe në vendet me të ardhura të larta, të cilat janë pjesë e një nëngrupi tjetër, këto vlera vazhdojnë të përmirësohen, megjithëse me ritme më të ngadalta.

Lexo edhe :  Jo vetëm stresi por edhe këto ushqime shkaktojnë çrregullime hormonale

Diferenca e zbutur në jetëgjatësinë e meshkujve dhe femrave mund të varet nga kushtet e përmirësuara të punëtorëve që kryejnë punë të rrezikshme, më shpesh meshkujve, por një ndryshim i caktuar në jetëgjatësi është i destinuar të mbetet në të ardhmen, sepse varet pjesërisht nga kushtet gjenetike. Kromozomi Y në fakt lidhet me një rrezik të shtuar të vdekshmërisë dhe sëmundjeve të lidhura me moshën.Përshtatur nga fokus.it/O.S

Të fundit

U betua si eurodeputet në PE, rikthehet Fredi Beleri: S’më vjen keq që të shkoj në qeli

Mori pjesë në Parlamentin Europian, rikthehet në Shqipëri Fredi Beleri. Ku i fundit u rikthye për pjesën e mbetur...

E çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen, babai: Dua drejtësi!

Pasditen e së mërkurës, më 17 korrik, vajza e vogël e Jetmir Muratajt u zhduk në zonën e bioparkit Acquaviva di Caraglio, pak pas...

Armando Sadiku merr vendimin final për karrierën e tij

Ish-sulmuesi i Shqipërisë, Armando Sadiku, ka marrë një vendim në lidhje me karrierën e tij në futboll. Futbollisti ka vendosur t’i japë fund rrugëtimit të...

E rëndë në Fier/ I riu plagos me thikë nusen e xhaxhait

Një ngjarje e rëndë ndodhi në Fier. Një 30-vjeçar, shtetasi me inicialet A.N., akuzohet se ka plagosur me thikë bashkëshorten e xhaxhait të tij,...

Parashikimi i motit për këtë të shtunë

Kjo e shtunë do të jetë sërish nën mbizotërimin e temperaturave të larta, të cilat pritet të arrijnë deri në 40 gradë Celsius. Moti do...

Lajme të tjera

Web TV