Kryeministri i Indisë hap tempullin hindu të ndërtuar mbi rrënojat e një xhamie

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri indian Narendra Modi hapi sot një tempull hindu të ndërtuar mbi rrënojat e një xhamie në qytetin Ayodhya në veri të Indisë.

Tempulli i është kushtuar zotit hindu Rama, raporton AP dhe shton se Modi, i veshur me rroba tradicionale, drejtoi ceremoninë e hapjes të shoqëruar me këngë fetare nga priftërinjtë hindu brenda tempullit, ku u vendos së fundi një skulpturë prej guri 1.3 metra e Zotit Rama.

“Më jep kënaqësi të madhe të jem pjesë e këtij programi hyjnor”, ​​deklaroi kryeministri indian Modi në llogarinë e tij X.

Ai gjithashtu këndoi këngë fetare hindu përpara se të vendoste petale lulesh në bazën e një skulpture të Zotit Rama, duke ofruar një lutje dhe më pas duke u përkulur para statujës së Ramës.

Mijëra persona ishin ftuar, duke përfshirë yjet më të mirë të filmit dhe lojtarët e kriketit, që u mblodhën dhe morën pjesë në ngjarjen në Ayodhya.

Tempulli zëvendëson një xhami të shekullit të 16-të të rrafshuar nga turmat hindu në vitin 1992. Prishja kishte shkaktuar trazira mbarëkombëtare në të cilat vdiqën rreth 2,000 njerëz./e.t

Të fundit

Sara shtatzënë/ Reagon Bardhi: Faleminderit Zotit, inshallah e përjeton secili prej jush

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Lajmin e konfirmoi vetë dyshja përmes një postimi në...

Papunësia afatgjatë arrin nivelin më të lartë që nga viti 2017

Papunësia afatgjatë te të rinjtë, shënoi rritje të ndjeshme në vitin 2023, edhe pse tregjet e punës dhe sektorët e ekonomisë po importojnë punonjës...

Si një drejtues mund t’i përdorë, për të mbajtur të bashkuar anëtarët e një grupi pune

Grupet e punës kanë objektiva të qarta dhe të përcaktuara për të arritur qëllimet e përcaktuara. Ato zakonisht zhvillohen rreth një udhëheqësi dhe ndjekin...

Pas ndarjes, nuk do të mund ta harroni atë, por ndërkohë mund të rindërtoni jetën tuaj!

Një nga mendimet që krijon shqetësimin më të madh te njerëzit që po përpunojnë fazën e ndarjes dhe që përpiqen të lënë pas një...

Si mund t’i japësh mbështetje emocionale partnerit gjatë një periudhe të vështirë

Ndihma për të shëruar dhe ushqyer zemrën e partnerit tuaj, kur ai kalon një përvojë stresuese ose të dhimbshme, kërkon të dini se si...

Lajme të tjera

Web TV