Mori letër kërcënuese/ KLGJ shqyrton sot kërkesën e gjyqtares Arnisa Këlliçi për mbrojtje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas pretendimeve të gjykatës së veçantë së Tiranës, Arnisa Këlliçi ishte kërcënuar përmes një letre, KLGJ mbledh sot komisionin për mbrojtjen e magjistrave. Gazetarja Klodiana Lala raporton për BalkanWeb se mbledh idenë që të nis në orën 10:00.

Këlliçi dy ditë më parë se letra të tjera të lidhura kërcënuese për të dhe familjen, ndërsa ajo kërkon mbrojtje të posaçme në KLGJ.

LETRA
“Sot me date 20 janar 2024 me ka ardhur nje leter cenuese qe me aq sa te deshifroj nuk ka kërcenim për mua, fëmijët e mi dhe familjen time. Unë nuk mund te atestoj ne asnjë moment për vërtetësinë e kësaj letre. Thënë kjo për çdo eventualitet unë kërkoj mbrojtje të posaçme për aq sa ju keni parë të gjithë”- thuhet ne letrën e qeverisë Këlliçi.

Zanafilla duket se lidhet me një kallëzim që kancelari i gjykatës së Tiranës ka bërë një prokurori për një prokuror. Incidenti i rëndë dyshohet të ketë ndodhur pak ditë më parë, kur kancelari është telefonuar pas mesnate disa herë nga një prokuror, identiteti i të cilit nuk konfirmohet dhe në kushtet kur kancelari se ka lidhje telefonike, ai ka nisur ta kërcënojë përmes mesazheve. Ndodhur përpara një situate të tillë, kancelari e ka telefonuar prokurorin mbrapsht, për të arsyet se përse ai dërgon mesazhe të tilla, kërcënuese dhe fyese. Burimet konfirmojnë se përmes celularit të rëndojnë, ai ka regjistruar telefonatën kërcënuese me prokurorin. Në bisedë e sipër, prokuroria ka përfshirë edhe emrin e një parlamenti, duke e kërcyer po ashtu do të jetë.

Krahas kallëzimit penal kancelari ka vendosur në lëvizjen dhe Inspektorin e Lartë të Drejtësisë, duke kërkuar procedim disiplinor ndaj prokurorit, për thyerje të rënda të etikës profesionale. Burimet tejet të rezevuara për të dhënë lidhjet me rastin, për faktin se të gjithë personat janë pjesë e një sistemi të produkteve. Sakaq, gjyqtarja do të merret në mbrojtje nga politika derisa të mblidhet komisioni i posaçëm për mbrojtjen e avokatëve dhe prokurorëve./e.t

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV