test

Nëse Ford dhe Travolta mund të kurorëzohen legjenda të aviacionit, pse jo Princi Harry?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

 

Në kohë të errëta, këta janë heronjtë që na duhen: njëri u ul në përplasje, tjetri ka një Boeing 707 në rrugën e tij. Princi është në shoqëri të mirë

 

Nga Marina Hyde

 

Dashamirët e rreshtave të plotë luftarakë të Princit Harry-t do të jenë pozitivisht të lakuara mbi atë të fundit, gjë që i ka tërhequr ish-shefat ushtarakë britanikë nga puna e drurit të zemëruar rreth perspektivës që Duka i Sussex të emërohet një “legjendë e gjallë e aviacionit”. Të premten në Beverly Hills. Princi Harry fluturoi si bashkë-pilot i helikopterit të ushtrisë dhe gjuajtës ndërsa shërbente në Afganistan, por disa njerëz thjesht nuk do ta pranojnë idenë se ai është një mijëvjeçar Douglas Bader. “Ai nuk është një legjendë e gjallë e aviacionit,” gjëmonte dikur zoti i parë i detit dhe shefi i shtabit të marinës, admirali Lord West. “Të sugjerosh se ai është, është patetike. Kjo e bën të gjithë të duket pak e pakuptimtë nëse ata janë të gatshëm të zgjedhin dikë si Princi Harry.”

Më fal, Lord West, por nuk e shoh. Një ceremoni e “legjendave të gjalla të aviacionit”, e prezantuar nga John Travolta, i cili ka jo vetëm një Gulfstream, por një Boeing 707 privat të parkuar fjalë për fjalë në rrugën e tij në Floridian? Induksioni në një sallë të famës ku “legjendat e gjalla të aviacionit” përfshijnë Morgan Freeman (e mori patentën e pilotit vetëm në moshën 65-vjeçare) dhe Harrison Ford (dikur u ul avioni i tij në një fushë golfi në Kaliforni)? Shokë të nderuar të vitit 2024, përfshirë të fejuarën e Jeff Bezos, Lauren Sánchez? Përsëri, me të vërtetë do të kem nevojë që zotëria e tij të shtjellojë pozicionin e tij politik për këtë. Si mund të duket “e gjithë gjëja” “pak e pakuptimtë”? Dhe kjo është edhe para se të merrni parasysh faktin se prezantuesi i çmimeve, Travolta, dikur kërceu në Shtëpinë e Bardhë me nënën e marrësit të çmimit, dhe në mënyrë retrospektive e quajti këtë “ndoshta momenti më i mirë i viteve ’80”. (Një vështrim në titujt e filmit të John për dekadën me siguri do ta konfirmojë këtë.)

Këto janë kohë të errëta – më të errëta edhe se Travolta 80-ta – dhe serioziteti i situatës së mbrëmjes së çmimit gala të Princit Harry duhet të nënvizohet nga fakti se Lord West ka guxuar vetëm dy herë të komentojë javën e kaluar: një herë për nevojën për goditje ndaj Houthi-ve. objektiva pas një përshkallëzimi të sulmeve ndaj anijeve të mallrave në Detin e Kuq, dhe një herë në zemërimin e ardhshëm në Beverly Hilton (kokteje 18:00, darkë 19:00, çmime 20:00). Ndërkohë, një peticion në internet – ndoshta forma më e paefektshme e ndërthurjes në jetën publike moderne, duke përfshirë edhe fjalët e thëna në boshllëk në TalkTV – thotë se vendimi për të nderuar Dukën e Sussex-it është një travesti nga ana e “një organizate të tillë të nderuar”.

Lexo edhe :  Rusia përshkallëzon tensionet në Ballkan, nis fushatë dezinfomimi ndaj Prishtinës

E megjithatë, a vlerësohet? Kush ka dëgjuar me të vërtetë ndonjëherë për këtë trup auto-parodik deri më tani, i cili me sa duket ishte pjesë e arsyes që ata tërhoqën emrin e Princit Harry nga kapela e reklamimit falas në radhë të parë? Është e mahnitshme, me të vërtetë, se sa shumë nga biznesi më i gjerë i vlerësimit merret me ceremonitë e konfeksionuara si ajo që do të zhvillohet në Beverly Hills, dhe si rrjedhojë sa e dyshimtë është e gjithë industria për t’i dhënë nderim.

Pothuajse të gjitha çmimet që nderojnë njerëz të famshëm për arsye joprofesionale janë të tilla – dhe një mori e tërë e atyre që i nderojnë ata për arsye profesionale janë gjithashtu të tilla. Ndërkohë, absolutisht të gjitha ceremonitë e çmimeve janë skema të mbledhjes së të ardhurave (një tryezë VIP në çmimet Legends of Aviation do t’ju kthejë deri në 30,000 dollarë). Prandaj, të gjitha çmimet që nga vetë ekzistenca e tyre theksojnë natyrën thelbësisht budallaqe të gjërave të tilla, sigurisht që duhen mirëpritur – edhe nga ish-zotët e parë të detit/zotëruesit aktualë të tërbuar që duhet të japin me qira edhe një ofertë tjetër.

Merrni industrinë e çmimeve humanitare. Kostoja e madhe e ceremonive të shumta të çmimeve humanitare të organizuara çdo vit mund të nxjerrë një numër të madh njerëzish nga varfëria, dhe nocioni se ata janë – të paqartë – një shpenzim efektiv marketingu është një tjetër pretendim që nuk merret kurrë seriozisht në pyetje. Ato janë aq të kudondodhura saqë përbëjnë pak më shumë se medaljet e pjesëmarrjes për të famshëm. Paris Hilton ka dy çmime humanitare. Angelina Jolie ka absolutisht shumë gjëra. Ajo bën shumë për bamirësi, sigurisht – dhe unë supozoj se të vetmit njerëz në këtë Tokë që bëjnë më shumë për bamirësi, në të vërtetë, janë miliona njerëz që punojnë për bamirësi çdo ditë. Por ata nuk janë të famshëm dhe për pasojë nuk e marrin kurrë natën e tyre gala.

Toni Blair dukej se merrte ndonjë çmim të konfeksionuar çdo 10 minuta në vitet pasi u largua nga detyra, me një çmim të “trashëgimisë globale” nga Save the Children që shkakton shqetësim të veçantë tek ata që ende vëzhgojnë pasojat ndoshta jo optimale të trashëgimisë së tij globale. Por Blair u paraqit siç duhet në një ceremoni të shkëlqyeshme në Nju Jork për të marrë sendin, me detajet e mia të preferuara gazmore nga raportet e lajmeve rreth ngjarjes që ishte fakti se ajo ishte “i pranishëm nga Ben Affleck.

Të fundit

Studimi: Vetmia dëmton shëndetin po aq sa konsumimi i 15 cigareve në ditë

Me siguri ju jeni ndjerë të vetmuar në një moment të jetës tuaj. Edhe pse e dini se keni...

Publikimi i tezave të Matematikës, reagon menjëherë ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit dhe Sportit siguron të gjithë maturantët dhe opinionin publik se procesi i provimit të Maturës Shtetërore në Matematikë po kryhet brenda...

Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

Shqipëria mund të njihet më së shumti si vendlindja e Dua Lipës , por ky destinacion ofron shumë më tepër shkruhet në një artikull të...

Nga sot, temperatura përvëluese: Si të parandaloni emergjencat e lidhura me nxehtësinë

Jemi në muajin Qershor dhe temperaturat në Shqipëri dhe në shumë vende të botës kanë shënuar rritje ekstreme. Me temperaturat në rritje të verës,...

Ndodh sërish! Studentët në provim, teza e Matematikës publikohet në rrjet

Rreth 28 mijë maturantë i’u nënshtruan sot provimit të tretë të Maturës Shtetërore, ku po testohen për Matematikën Teza e provimit të Matematikës është publikuar...

Lajme të tjera

Web TV