Shumë dobët me xhiron, dyqanet në tregun industrial të Durrësit ulin qepenat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shitjet me pakicë në Durrës kanë renë në minimumin e tyre. Tregtarët e tregjeve industriale në Durrës deklarojnë se viti 2024 ka hyrë tejet i vështirë përsa i përket shitjeve. Xhiroja ditore ka rënë në maksimumin historik, ndërsa një pjesë e dyqaneve në tregun industrial kanë ulur qepenat e tyre.

Largimi i të rinjve drejt emigracionit, që janë edhe konsumatorët më të mëdhenj ka ulur kërkesën në treg. Kjo ka sjellë rënien e xhiros për biznesin e vogël thonë tregtarët. Ka midis tregtarëve që thonë se prej ditësh xhiro është zero.

Janë mbi 1500 tregtare të tregjeve industriale në Durrës që po përballen me një situate ekonomike të panjohur e aspak shpresëdhënëse për të ardhmen e tyre./O.S

Të fundit

“Mbas datës 6 të premtoj…”, Albani uron për ditëlindje Miriamin me fjalët më të bukura

Miriam Cani është prej kohësh një këngëtare që njihet për zërin e saj të ëmbël dhe të mrekullueshëm. Së...

“Qershori nis me 37° C”/ Meteorologia: Vera starton shumë egër

Meteorologia Lajda Porja ka bërë parashikimin e motit për muajin qershor, duke qenë se edhe dy ditë na ndajnë nga hyrja zyrtare në stinën...

‘Me i pas dy jetë ti kisha dhënë ty’, publikohet kënga e Kombëtares përpara ‘Gjermani 24’

Më shumë se një këngë, himni që do shoqërojë Kombëtaren në finalet e Europainit 2024 është një mesazh i shkëlqyer promovimi për Shqipërinë. Albania, kështu...

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në Big Brother Vip, të cilës...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Lajme të tjera

Web TV