Lufta dhe Amerika, “Gjuetari i Drerëve” 45 vjet më vonë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lufta dhe Amerika, “Gjuetari i Drerëve” 45 vjet më vonë

 

Kryevepra e Michael Cimino rikthehet në teatro dhe na flet edhe një herë për çështje shumë aktuale

 

Ai mbush 45 vjeç dhe jo vetëm që nuk duket por, pikërisht me rastin e daljes në kinema në datat 22, 23 dhe 24 janar për të festuar ditëlindjen, në një version të restauruar 4K të shpërndarë nga Lucky Red. Filmi i Michael Cimino, si të gjithë klasikët, shfaqet më aktual se kurrë.

Pamendësia e një lufte të zhvilluar nga shtresat më të pambrojtura shoqërore na bën të mendojmë menjëherë për situatën në Ukrainë ku për dy vjet ushtria ruse, e cila duhet të kishte marrë një kafshatë të vetme nga Kievi brenda pak ditësh, përbëhet kryesisht nga rekrutët e rinj. Të periferisë së perandorisë (ose nga të dënuarit e liruar në këmbim të vullnetit për të shkuar në front); por edhe miti i asaj Amerikës së thellë, e cila beson se është e fortë dhe e zbulon veten të brishtë dhe që ndoshta edhe për këtë arsye tani po ia beson veten për herë të dytë njeriut që premton ta bëjë atë ‘përsëri të madhe’.

Por Gjuetari është gjithashtu një roman i jashtëzakonshëm amerikan ose, siç shkroi një kritik, një ‘simfoni në disa akte’ në të cilën kalojmë nga atmosfera familjare dhe gazmore në terrenin e luftës, ku betejat e egërsisë së pakuptimtë tërbohen deri në melodramë dhe noir.

==============

 

Kryevepra e Michael Cimino rikthehet në teatro dhe na flet edhe një herë për çështje shumë aktuale

 

Ai mbush 45 vjeç dhe jo vetëm që nuk duket por, pikërisht me rastin e daljes në kinema në datat 22, 23 dhe 24 janar për të festuar ditëlindjen, në një version të restauruar 4K të shpërndarë nga Lucky Red. Filmi i Michael Cimino, si të gjithë klasikët, shfaqet më aktual se kurrë.

Lexo edhe :  Trupa tokësore për Ukrainën: A ka motive të caktuara Macron?

Pamendësia e një lufte të zhvilluar nga shtresat më të pambrojtura shoqërore na bën të mendojmë menjëherë për situatën në Ukrainë ku për dy vjet ushtria ruse, e cila duhet të kishte marrë një kafshatë të vetme nga Kievi brenda pak ditësh, përbëhet kryesisht nga rekrutët e rinj. Të periferisë së perandorisë (ose nga të dënuarit e liruar në këmbim të vullnetit për të shkuar në front); por edhe miti i asaj Amerikës së thellë, e cila beson se është e fortë dhe e zbulon veten të brishtë dhe që ndoshta edhe për këtë arsye tani po ia beson veten për herë të dytë njeriut që premton ta bëjë atë ‘përsëri të madhe’.

Por Gjuetari është gjithashtu një roman i jashtëzakonshëm amerikan ose, siç shkroi një kritik, një ‘simfoni në disa akte’ në të cilën kalojmë nga atmosfera familjare dhe gazmore në terrenin e luftës, ku betejat e egërsisë së pakuptimtë tërbohen deri në melodramë dhe noir.

==============

Të fundit

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

Lajme të tjera

Web TV