test

Mbi 600 mijë turistë të huaj në Dhjetor, INSTAT: Mbizotërojnë europianët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

INSTAT: Numri i tyre u rrit me 57.6% krahasuar me Dhjetorin e 2022-it

Sipas statistikave zyrtare të INSTAT viti 2023 u mbyll me 34.6% më shumë turistë të huaj se sa viti 2022.

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri gjatë vitit 2023 është 10 milionë e 155 mijë ndërkohë që në për 2022 ishin 7.5milionë. Rritje të ndjeshme numri i të huajve ka pësuar për muajin Dhjetor, duke u kthyer një nga muajit me rritjen më të madhe të turistëve të huaj në krahasim me vitit 2022. Në Dhjetor sipas INSTAT kanë hyrë në territorin shqiptar mbi 616 mijë turistë të huaj, duke u rritur me me 57,6 %, krahasuar me Dhjetor 2022.

Gjatë Dhjetorit rajoni me numrin më të lartë turistëve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri është rajoni i Evropës me mbi 570 mijë turistë, pasuar nga Amerika me rreth 10 mijë shtetas dhe nga Azia Lindore me mbi 2 mijë turistë. Edhe gjatë 12 muajve të vitit 2023, turistët nga Europa përbëjnë shumicën, mbi 9.7 milionë.

Edhe për vitin 2024, turo-operatorët parashikojnë një rritje të numrit të turistëve të huaj me rreth 35% në krahasim me vitin e shkuar. Dhe sipas Unionit Turistik Shqiptar pritet që Shqipëria gjatë këtij viti të vizitohet nga mbi 13 milionë turistë.

/O.S

 

Të fundit

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Bajrami: “Dhamë maksimumin tonë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen ndaj Kroacisë”

Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kampionateve Europiane, pas vetëm 23 sekondash lojë ndaj Italisë, por pavarësisht kësaj, kuqezinjtë dolën...

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Takimi është zhvilluar në...

Lajme të tjera

Web TV