Kompanitë gjermane në Kinë, pragmatizëm dhe jo eufori

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe pse shumica e kompanive gjermane presin që dobësia ekonomike në Kinë të vazhdojë, ato mbeten besnike ndaj këtij vendi. Ky është një nga rezultatet e sondazhit të Dhomës Gjermane të Tregtisë së Jashtme në Kinë.

“Kina ende është një vend interesant, edhe nëse nuk është aq i lehtë sa më parë. Pavarësisht nga gjithçka, ia vlen të jesh në Kinë,” përmbledh Ulf Reinhardt. Në një intervistë për DW, presidenti i Dhomës Gjermane të Tregtisë në Kinë përpiqet të mbetet optimist, edhe pse biznesi nuk është bërë më i lehtë për kompanitë gjermane në perandorinë e Xi Jinping-ut gjatë pesë viteve të fundit.

Rritja e konkurrencës nga kompanitë kineze, qasja e pabarabartë në treg, dobësimi i ekonomisë dhe tensionet gjeopolitike po tensionojnë kompanitë gjermane dhe të huaja në Republikën Popullore. “Viti i kaluar ishte një test realiteti për kompanitë gjermane në Kinë,” thekson Reinhardt.

Treguesi kryesor i klimës së biznesit

Që nga viti 2007, kompanitë gjermane janë anketuar rregullisht nga Dhoma Gjermane e Tregtisë në lidhje me pritjet e tyre për biznesin në Kinë. Këtë herë, 566 kompani anëtare morën pjesë në sondazh nga data 5 shtator deri më 6 tetor 2023. Studimi konsiderohet si një nga anketat më përfaqësuese të klimës së kompanive gjermane në Kinë.

Aktualisht, 91% e kompanive gjermane në Republikën Popullore duan t’i qëndrojnë besnike Kinës. Kjo ndodh pavarësisht se 83 për qind e kompanive të anketuara besojnë se ekonomia kineze po humbet fuqi. Por edhe pse pamja e përgjithshme e ekonomisë kineze është errësuar, ende është e mundur të fitosh para në Kinë. Dhe biznesmenët gjermanë po përpiqen t’u përgjigjen rreziqeve në rritje me menaxhimin e duhur të krizës.

Pavarësisht rrethanës së ngadalësimit të ekonomisë: 79% e biznesmenëve gjermanë presin rritje të vazhdueshme në industrinë e tyre gjatë pesë viteve të ardhshme dhe 54% planifikojnë të vazhdojnë të investojnë.

Një pengesë qendrore për kompanitë gjermane janë rregullat e reja ligjore, të cilat shpesh bien papritur mbi kompanitë e huaja. “Kuadri ligjor në Kinë dobëson konkurrencën e kompanive gjermane që janë të vendosura të përfitojnë nga fuqia inovative e Kinës,” thotë Reinhardt.

Pasiguri në lidhje me transferimin e të dhënave

Ligji i diskutueshëm i Kinës kundër spiunazhit është gjithashtu një burim pasigurie. “Bizneset nuk e pëlqejnë pasigurinë e asnjë lloji. Një nga sfidat me të cilat përballemi është se ligjet dhe rregulloret e miratuara në Kinë shpesh janë të formuluara shumë të paqarta. Ato lënë shumë hapësirë për “interpretim dhe në këtë mënyrë komplikojnë vendimmarrjen”, shpjegon Reinhardt në intervistën për DW.

Lexo edhe :  Koha e burgut është faktori real në ndikimin e vendimit të Trump në 2024

Sipas kreut të dhomës gjermane, paqartësitë në lidhje me transferimin e të dhënave janë një shembull për këtë pasiguri: “Cilat të dhëna mund të transferohen jashtë vendit, kur dhe si?”

Konkurrencë më e fortë kineze

Rezultatet aktuale të sondazhit pasqyrojnë gjithashtu faktin se presioni i konkurrencës është rritur ndjeshëm vitet e fundit. Pesë përqind e kompanive të anketuara besojnë se konkurrentët kinezë janë tashmë liderë të inovacionit në sektorin e tyre. 46% presin që kjo të ndodhë në pesë vitet e ardhshme. Në industrinë e automobilëve, njëmbëdhjetë përqind e kompanive tashmë i shohin konkurrentët e tyre kinezë si liderë të inovacionit. Mbi gjysma e pjesëmarrësve në sondazh presin që kjo të ndodhë në pesë vitet e ardhshme.

Përballë konkurrencës në rritje nga Kina, Dhoma Gjermane e Tregtisë në Kinë po u bën thirrje udhëheqësve të shtetit dhe partive në Pekin që të krijojnë një fushë loje të barabartë për të gjithë. “Shumica e kompanive kineze kanë pak arsye për të frikësuar konkurrencën,” thotë Reinhardt. Megjithatë, kushtet korrekte të konkurrencës do të bënin të mundur rritjen e produktivitetit dhe inovacionit në të gjithë sektorët, thekson kreu i dhomës.

Sipas tij, sigurisht që ka përparime, por ka ende vend për përmirësim. “Qeveria ka marrë shumë masa që kontribuojnë në barazimin e fushës së lojës. Ne shohim  përparim dhe dëshirojmë të inkurajojmë autoritetet kineze të bëjnë më shumë.”

“Për sa u përket parashikimeve afatshkurtra, ne ende nuk e kemi kaluar lumin,” përfundon Reinhardt. Rreziqet gjeopolitike u janë shtuar pasojave ekonomike të pandemisë COVID dhe krizës në sektorin kinez të pasurive të paluajtshme. “Në plan afatshkurtër, ekziston rreziku i deflacionit dhe kemi krizën e Detit të Kuq,” rendit Reinhardt faktorët e presionit. Por në plan afatmesëm, anëtarët e Dhomës Gjermane të Tregtisë besojnë në rritje më të madhe. Reinhardt pret në tre deri në pesë vitet e ardhshme periudha më të mira. “Kur të kthehemi në modelet normale të rritjes , siç i kemi pasur”./DW

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV