Mbledhja e Komisionit të “Zgjedhores”/ deputetët e PD ulen në karriget e socialistëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe këtë të Premte, për herë të dytë, dështoi mbledhja e Komisionit të Reformës Zgjedhore.

Ishin deputetët e opozitës ata të cilët nuk lejuan zhvillimin e punimeve duke u ulur në karriget e kolegëve të mazhorancës. Këta të fundit, janë detyruar më pas të largohen nga Kryesia e Kuvendit.


47 deputetë opozitarë i  kanë drejtuar një shkresë dje Kryetares së Kuvendit për ndryshimin e përbërjes së komisionit, me argumentin se 2 bashkëkryetarët aktualë Damian Gjinkuri dhe Enkeled Alibeaj nuk kanë dhënë asnjë rezultat prej 22 muajsh.

Sot, në prononcim për mediat, deputetët Ervin Salianji dhe Oerd Bylykbashi hodhën akuza ndaj mazhorancës, duke theksuar se ata nuk e duan realizimin e reformës zgjedhore dhe se gjithë kjo situatë është “teatër”.

“E patë edhe sot një teatër tjetër. Nga shtatë deputetët që kanë marrë me dhunë bashkëkryesimin me votat e mazhorancës kishin konfirmuar pjesëmarrjen në mbledhje. Edhe sot u bojkotua mbledhja siç është bojkotuar prej dy vitesh me radhë. E patë teatrin dhe nënqeshjen e përfaqësuesve të mazhorancës kanë dy vite që nuk bëjnë asnjë gjë, nuk duan reformë zgjedhore, e thanë hapur në mbledhje që do të gjejnë forma të tjera se si ta bëjnë reformën, por jo reformim zgjedhor, por si të adresojnë problematikat që ka adresuar Gjykata Kushtetuese. Praktikisht thanë prapë që do përpiqen të gjejnë vota për t’i bërë zgjedhjet kushtetuese sepse nuk mund të ketë zgjedhje. Zgjedhjet janë antikushtetuese me këtë kod zgjedhor që është sot. Kjo është situata. Kjo është tallja që bëhet me qytetarët”, deklaroi Salianji.

Bylykbashi theksoi se socialistët nuk duan një reformë konsesuale. “Sot ishte përsëri prova sesi PS nuk kërkon një reformë zgjedhore, konsesuale, me një komision bipartizan që funksionon mbi bazën e konsensusit. OSBE/ODIHR para dy ditësh u shpreh shumë qartë, tradita mbi 20-vjeçare e komisionit konsensual, është një praktikë e mirë jo vetëm për rajonin, por të të gjithë OSBE. E thënë e zezë mbi të bardhë. Pra është ajo që kërkojmë ne në mënyrë konstante. Një komision i cili përbehet gjysma e tij nga mazhoranca, gjysma nga opozita. Secila palë përfshin të gjithë faktorët politikë dhe partitë politike brenda saj. Bashkëkryetarët që mbajnë veton i takojnë partisë më të madhe në mazhorancë dhe partisë më të madhe në opozitë, që është PD, që ne përfaqësojmë me kërkesë të qartë të pothuaj 50 deputetëve parlamentar. Është rrëzuar njëherë kërkesa, qartazi, në vullnetin e shprehur të Edi Ramës për të mos bërë reformë konsesuale”-u shpreh ai.

Lexo edhe :  Dolën në përgjimet e “SKY ECC”, zyrtarë të lartë policie arrestohen në Bosnje

Kujtojmë se OSBE/ODIHR-i u ka bërë thirrje partive kryesore në vend që të gjejnë gjuhën e dialogut dhe të angazhohen në realizimin e reformave në mënyrë që të zgjidhet çdo problematikë që lidhet me procesin zgjedhor në Shqipëri. Ambasadorja e misionit në Tiranë Clarisse Pasztory ka takuar javën e shkuar kreun e grupit të PD Gazment Bardhi si dhe dy bashkëkryetarët e Komisionit.

Ndërsa Gjinkuri e Alibeaj kanë kërkuar atashimin e ekspertëve ndërkombëtarë për t’i ardhur në ndihmë punës së këtij komisioni, Bardhi e ka emërtuar rifillimn e punimeve si fasadë. Ai u shpreh për mediat se demokratët i besuan fillimisht Alibeajt, por ai nuk e realizoi detyrën e tij.

Bardhi ka ridepozituar në Kuvend emrat që ky grupim dëshiron të ketë si përfaqësues të tyre në Komisionin e Reformës, listë nuk janë përfshirë asnjë nga 2 deputetët e grupimit të Bashës si bashkëkryetari Alibeaj apo deputeti Kreshnik Çollaku./O.S

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV