test

Dibër/Ndihmuan çiftin zviceran që u bllokua në Korab,Bashkia ndan certifikata mirënjohje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

 

Bashkia Dibër ndan certifikata mirënjohje për dy policët e kufirit, 4 djemtë e Kalasë së Dodës dhe Grupin e Kërkim Shpëtimit Malor të Kosovës.

 

Këto ishin djemtë që sakrifikuan jetën natën e 21 janarit nën temperatura të ulëta -25°, shkuan në bjeshkët e Korabit dhe u përballën me stuhinë, për të shpëtuar dy turistët Zviceranë që i kishte zënë orteku.

“Kjo është më e pakta që mund të bëjë Bashkia dhe komuniteti Dibran, në shenjë mirënjohje për xhestin fisnik që ato kanë bërë”, thuhet në njoftim.

Bashkia Dibër, komuniteti Dibran dhe mbarë shqiptar u shpreh mirënjohje pafund për ndihmën e tyre të çmuar dhe aktin human, policëve Ramadan Përzhilla, Tefik Istrefi, si dhe banorëve Pëllumb Lamallari, Korab Visha, Alfred Lita, Zekri Brika.

Një falenderim dhe mirënjohje të veçantë  grupit të Kërkim Shpëtimit Malor të Kosovës, që iu përgjigjën thirrjes për ndihmë dhe reaguan në kohë rekord duke u ardhur në ndihmë çiftit zviceran./O.S

Të fundit

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës...

Klaus Gjasula 6 muajsh e 18 ditë dhe Klaus Gjasula 34 vjeç, 6 muaj e 5 ditë

Nga ROLAND QAFOKU Në minutën e 72-të u fut në fushë si zëvendësues; Në minutën e 76-të shënoi autogol; Në minutën e 95-të shënoi gol;...

Ku të shkoni për pushime verore?! Ne e kemi zgjidhjen për ju…

Vera ka mbërritur dhe temperaturat e larta me siguri ju kanë shtuar dëshirën për të shkuar në pushime. Nëse ende nuk e keni vendosur...

Euro nën 100 lekë / Shkaqet e zhvlerësimit të monedhës europiane

Eksperti i ekonomisë Pano Soko ka deklaruar se arsyeja kryesore pse euro ka zbritur nën 100 lekë janë flukset e panjohura të parave që...

I nxehti afrikan ‘zbarkon’ në Shqipëri/ Sot dhe nesër temperaturat deri në 41 gradë C

Meteorologia Lejda Porja, në një lidhje live në një program televiziv ka bërë një përmbledhje të situatës së motit gjatë ditës së sotme dhe...

Lajme të tjera

Web TV