Dita ndërkombëtare e Holokaustit/ Hasani: Asgjë nuk mund ta justifikojë racizmin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dita ndërkombëtare e Holokaustit këtë vit merr një rëndësi më të madhe, pasi ndërhyrja në Gaza ka rritur frymën e antisemitizmit, siç përkufizohet “urrejtje për hebrenjtë”.

Ministri i Punëve të Jashtme në një takim përkujtimor për këtë ditë e shikon si thelbësore të jepen mesazhe të qarta që nuk mund të ketë asnjë justifikim për antisemitizmin.

“Duhet të bëjmë shumë për të edukuar shoqëritë tona kundër çdo lloj urrejtje e diskriminimi racor, fetar, etnik apo çfarëdo qoftë. Asgjë nuk mund të justifikojë asnjë lloj racizmi dhe dhune me bazë etnike dhe fetare.”

Në aktivitetin e organizuar në Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme u sollën dëshmi të familjeve hebre të ndihmuara nga shqiptarët në kohën e luftës.

Kjo e bëri Shqipërinë të vetmin vend në botë që hebrenjtë pas luftës të ishin më të shumtë në numër se kur u strehuan në vendin tonë për t’i shpëtuar burgosjes dhe ekzekutimit. Një solidaritet me këtë mikpritje që bëri bashkë jo vetëm popullin, por sipas dokumentave arkivore dhe kundërshtarët politikë të kohës./O.S

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV