Ja si të mbani në kontroll rrahjet e zemrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

keni parasysh momentet kur zemra rreh aq fort sa duket sikur do të dalë nga kraharori? Këto e raste të tjera tregojnë se zemra juaj rreh në mënyrë të çrregullt.

Luhatjet në rrahjet e zemrës mund të jenë pasojë e ndonjë problemi mjekësor siç janë:

  • Tiroidja, 
  • Aritmia,
  • Fibrilacioni atrial
  • e në raste më ekstreme, dështim i zemrës.

Si Të Përmirësoni Rrahjet e Zemrës 

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se metodat e përmendura më poshtë ju ndihmojnë që rrahjet e zemrës suaj të jenë të rregullta.

Teknikat e Qetësimit

Stresi ka një ndikim të fortë tek zemra dhe mënyra se si ajo rreh.

Prandaj, ekspertët thonë se njeriu duhet të mësojë disa teknika qetësimi që të përballet me stresin dhe të mbrojë zemrën.

Ndër metodat më të mira janë: aktiviteti fizik, joga, meditimi, frymëmarrja e thellë etj.

Kujdes Me Stimuluesit

Luhajet në rrahjet e zemrës mund të çrregullohen si pasojë e disa stimuluesve siç janë: duhani, droga, kafeina, çaji, lëngjet e gazuara, ilaçet kundër tensionit të lartë dhe ato kundër kollës.

Nervi Vagus

Nervi vagus lidh trurin me zemrën ndaj shpesh ai duhet stimuluar për të qetësuar organizmin.

Nervi mund të qetësohet duke u kollitur, duke mbajtur një peshqir të ftohtë mbi lëkurë për disa sekonda, duke e larë fytyrën me ujë të ftohtë, e të tjerë.

Elektrolitet

Këto molekula të rëndësishme ndihmojnë në transferimin e sinjaleve elektrike në trup të cilat ndër të tjera rregullojnë rrahjet e zemrës.

Këto molekula mund të shtohen duke konsumua rushqime të pasura me sodium, kalçium dhe magnez. siç janë: patatet, bananet, avokadot dhe spinaqi.

Hidratimi

Kur trupi është i dehidratuar, zemrës i duhet të punojë më fort për qarkullimin e gjakut.

Lexo edhe :  Si i kursejnë paratë njerëzit e pasur

Një gjë e tillë shkakton luhatje në rrahjet e zemrës.

Ekspertët thonë se njerëzit duhet të pijnë mjaftueshëm ujë në ditë për tu hidratuar.

Aktiviteti Fizik

Aktiviteti fizik mund të përmirësojë të gjithë shëndetin kardiovaskular, të ulë ankthin dhe stresin.

Ecja, vrapi dhe nota janë disa prej aktiviteteve më të mira fizike për shëndetin e zemrës.

/O.S

Të fundit

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Lajme të tjera

Web TV