Shakaja në Snapchat i kushton rëndë studentit, detyrohet të paguajë 120 mijë dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një shaka mes miqsh në rrjetin social Snapchat po i kushton rëndë një studenti 18-vjeçar me origjine indiane. Më saktë, ai detyrohet të paguajë 120.000 dollarë për shakanë pa kripë kur u përfshinë edhe dy avionë luftarake F18 teksa akuzohet sa ka prishur qetësinë publike.

Aditya Verma ishte 18 vjeç dhe miqtë e tij udhëtuan me avioni e linjës easyJet nga Londra për  ishullin spanjoll të Menorca në korrik 2022. Para fluturimit, i riu u shkroi miqve se ishte rrugës për ta hedhur në erë avionin dhe se ishte pjesëtar i talebanëve. Autoritetet në Mbretërisë së Bashkuar gjurmuan mesazhin përmes Wi-Fi të aeroportit, më pas informuan menjëherë homologët e tyre spanjollë ndërsa pasagjeri Verma me shokët ishin duke udhëtuar me avion ne drejtim të Spanjës.

Forcat Ajrore Spanjolle ngiten dy avionë luftarake F-18, te cilët e shoqëruan avionin deri në uljen e sigurt të tij në Menorca.

Me tu kthyer ne Britani ku jeton djali u mor ne pyetje nga agjencitë e inteligjënces M15 dhe M15, me pas djali u lirua me kusht. Sipas mediave spanjolle studenti i ekonomikut Verma tha se nuk kishte qellim të bënte keq dhe se kishte bere një shaka në një chat mes miqsh, unë doja vetëm t’i bëja të qeshnin tha djali për shkak te ngjashmërisë fizike me talebanët.

Policia tha gjatë seancës gjyqësore se ne telefonin e te riut nuk gjetën asgjë me interes që ta lidhte me radikalizmin xhihadist

Ndaj studenti nuk janë ngritur akuza për terrorizëm dhe nuk rrezikon burgim, por në Britani ai mund të gjobitet me 22 500 euro. Përveç kësaj shume ministria e mbrojtjes spanjolle ka kërkuar prej studentit 95 mije euro pasi u detyrua të çojë në mision dy avionë F18./e.t

Të fundit

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, reagon NATO: Konflikti të mos dalë jashtë kontrollit

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka dënuar sulmin e mbrëmshëm të Iranit kundër Izraelit, ndërsa ka bërë thirrje për përmbajtje në...

Aston Villa befason Arsenalin në “Emirates Stadium”, City merr “timonin” e Premierligës

Pas Liverpoolit, bie në fushën e vet edhe Arsenali. Skuadra e Mikel Artetës u mposht 0-2 nga Aston Villa, me djemtë e Unai Emery...

Lajme të tjera

Web TV