Mezi e kemi pritur! Instagram vjen me risi të re, ja për çfarë bëhet fjalë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Instagram po teston një veçori të re të quajtur Flipside. Kjo veçori i lejon përdoruesit të krijojnë një seksion privat të profilit të tyre për të ndarë përmbajtjen personale ekskluzivisht me miqtë e zgjedhur.

Flipside është një veçori e ngjashme me konceptin e Finsta, ku përdoruesit mbajnë një pjesë të veçantë, më private të profilit të tyre nga profili i tyre kryesor publik.

Funksioni i ri i lejon përdoruesit të krijojnë lehtësisht një hapësirë ??private, e cila do të jetë e disponueshme vetëm për miqtë e tyre të ngushtë ose të zgjedhur. Për shembull, përdoruesit do të mund të kenë një fotografi të ndryshme profili, emër dhe biografi për “anën private” dhe do të jenë në gjendje të kontrollojnë se kush e shikon përmbajtjen e tyre në Flipside. Gjithashtu, ekziston një opsion për të “filluar nga e para” dhe për të “fshirë të gjithë përdoruesit”.

Hyrja në Flipside të dikujt kërkon të prekni një buton ose të rrëshqitni poshtë në profilin kryesor. Kjo krijon një hapësirë ??të veçantë ku përdoruesit mund të ndajnë përmbajtjen në mënyrë më selektive.

Në nëntor 2023, Instagram zgjeroi funksionin e tij “Miqtë e ngushtë”, duke i lejuar përdoruesit të ndajnë histori private në burimin kryesor. Flipside duket se po e çon më tej këtë koncept.

Funksioni i ri është ende në fazën e testimit, kështu që Instagram nuk ka konfirmuar ende një datë zyrtare të lancimit./   S.M

Të fundit

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Lajme të tjera

Web TV