Një tjetër ishull “duhanpirës” formohet në detin e Japonis

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Në Oqeanin Paqësor, rreth 1200 kilometra në juglindje të Tokios, një vullkan nënujor gjeneroi një shpërthim që i dha jetë një ishulli të ri të vogël.

Toka , siç e dimë , po evoluon vazhdimisht: formohen malet, krijohen dete dhe oqeane. Megjithatë, rrallë është e mundur të vërehet një variacion i rëndësishëm morfologjik në planetin tonë.

 Dhe kjo është ajo që po ndodh pranë Japonisë , ku që nga gjysma e dytë e tetorit 2023, një vullkan nënujor ka gjeneruar një shpërthim të përmasave të tilla që brenda një jave i ka dhënë jetë një ishulli të ri të vogël . Ndodhet rreth 1200 kilometra në juglindje të Tokios dhe më pak se një kilometër në det të hapur nga ishulli vullkanik Ioto, një nga ishujt Ogasawara. Ishulli Ioto njihet më mirë si Iwo Jima dhe është i famshëm sepse ishte vendi i një beteje të rëndësishme gjatë Luftës së Dytë Botërore midis trupave japoneze dhe forcave amerikane, të cilët mbizotëruan mbi japonezët.

DEGAZIMI I FORTË Shpërthimi i fundit, i cili ndodhi duke filluar në tetor 2023, zgjati rreth një muaj e gjysmë dhe nuk shkaktoi dëme në ishullin kryesor të Iotos. Ai prodhoi hi, shtuf dhe mbetje të errëta, të cilat, duke u grumbulluar, formuan një ishull afërsisht 169 metra të lartë. Gjatë shpërthimit, ndodhën shpërthime të shpeshta në të cilat materialet e hedhura arritën një lartësi prej afërsisht 800 metra mbi kanalin e shpërthimit. Ishuj të vegjël me shtuf lundrues kafe janë vërejtur në ujin përreth ishullit. 

Pati gjithashtu emetime të konsiderueshme të gazrave të ndryshëm dhe avujve të ujit. Pasi u shfaq, ishulli i ri u sulmua intensivisht nga lëvizja valore e cila ndryshoi ndjeshëm formën e tij fillestare: nga rrethore u shndërrua në një ishull të zgjatur me një diametër kryesor rreth 500 metra. Materiali i gërryer u depozitua drejt pjesës veriore të vetë ishullit, duke e bërë atë pothuajse të bashkohej me ishullin e Iotos. Rreth një muaj më parë shpërthimi aktual duket se është ndalur, por ka ende një degazrim të fortë që lidhet mbi të gjitha me ndërveprimin midis magmës dhe ujit. 

Lexo edhe :  Aksident apo vrasje, çfarë ndodhi me presidentin e Iranit?

PRECEDENTË NË ITALI. Ajo që po ndodh në Japoni të kujton atë që ndodhi në vitin 1831 në ngushticën e Siçilisë, kur një shpërthim nënujor shkaktoi ishullin Ferdinandea, rreth 50 kilometra larg nga bregu jugor i Siçilisë. Por më pas, në pak muaj, ishulli u gërryej plotësisht nga lëvizja e valëve dhe tani është rreth tetë/nëntë metra nën nivelin e detit. Ishulli i ri japonez, megjithatë, mund të mbetet i tillë pasi aktualisht është më i madh se ishulli Ferdinand.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Lajme të tjera

Web TV