Majmuni i klonuar në Kinë që po thyen rekordin e jetëgjatësisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Majmuni i parë i klonuar duke perfeksionuar teknikën që lindi delen Dolly ka mbushur të tre vjeç dhe po ecën mirë.

Ai quhet ReTro, nga emri i një prej teknikave të përdorura për krijimin e tij (zëvendësimi i trofoblastit), dhe është një mulatta mashkull macaca, një specie e primatit aziatik që i përket familjes Cercopithecidae. Në janar 2024, kjo kafshë e lezetshme mbushi tre vjeç e gjysmë. Asgjë e jashtëzakonshme, përveç se është majmuni i parë i klonuar që jeton kaq gjatë.

ASHTU SI DELJA DOLLY. ReTro ka lindur më 16 korrik 2020, por studiuesit nga Akademia Kineze e Shkencave në Pekin e shpallën ekzistencën e saj vetëm tani, duke deklaruar gjithashtu se kafsha e vogël është në shëndet të shkëlqyer.

Për klonimin , ekipi i shkencëtarëve kinezë përdori një teknikë të quajtur “transferimi bërthamor i qelizave somatike” (SCNT), në të cilën bërthama e njërës prej këtyre qelizave transplantohet në një qelizë vezë pa bërthamë, në mënyrë që të zhvillohet më vonë duke u bërë një organizëm. gjenetikisht identike me dhuruesin. Kjo është e njëjta metodë – por e përmirësuar – e përdorur në vitin 1996 për të krijuar delen Dolly, kafshën e parë të klonuar në histori.

METODA E PËRMIRËSUAR. Megjithëse ka qenë i suksesshëm me një numër të madh kafshësh (duke përfshirë derrat, qentë, minjtë, bagëtinë dhe lepujt), SCNT deri më tani ka qenë zhgënjyese kur u tentua te primatët , me ekzemplarët e krijuar që vdesin menjëherë pas lindjes. Arsyeja, sipas ekspertëve, buronte nga anomalitë e pranishme në placentën e klonuar të zhvilluar nga nënat surrogate.

Në detaje, ajo që rezultoi joefikase ishin qelizat somatike të pranishme në shtresën e jashtme të trofoblastit, ind qelizor nga i cili rrjedh placenta, duke siguruar lëndë ushqyese për embrionin në zhvillim.

Lexo edhe :  Iran-Izrael/ OKB thirrje për vetëpërmbajtje: Bota s’mund të përballojë një luftë tjetër

EMBRIONI “HIBRID”. Për të zgjidhur këto probleme, është zhvilluar një teknikë e re që përmirëson zhvillimin e placentës në embrione duke zëvendësuar trofoblastin. Si? Duke injektuar masën e brendshme qelizore të një embrioni të klonuar në një embrion të dytë jo të klonuar të formuar përmes një procesi in vitro.

Prandaj, embrioni hibrid që rezulton ka një trofoblast që i përket një joklon dhe në këtë mënyrë zhvillimi i tij “shpëtohet”, duke eliminuar herët anomalitë. Me fjalë të tjera, fetusi i klonuar zhvillohet brenda një placentë jo të klonuar që është gjenetikisht e ndryshme nga ajo.

DYSHIME ETIKE. Sipas Falong Lu, bashkëautor i hulumtimit, procedura e ndjekur nga ekipi i tij, e përmbledhur në një studim të botuar në Nature Communications , mund të ketë implikime praktike pozitive, për shembull të ndihmojë kërkimin në krijimin e kloneve që mund të përdoren në eksperimentet biomjekësore. .

Megjithatë, ai ngre skenarë shqetësues: Megjithëse shkencëtarët nuk kanë klonuar ende ndonjë majmun të madh “të afërm” të njeriut, si një shimpanze ose një gorillë, disa thonë se hapat gjigantë në klonimin e primatëve mund të çojnë së shpejti në klonimin e njeriut. Një perspektivë që do të çonte në shfaqjen e një sërë pyetjesh shumë të mprehta etike.Përshtatur nga Fokus.it

 

Të fundit

Si një drejtues mund t’i përdorë, për të mbajtur të bashkuar anëtarët e një grupi pune

Grupet e punës kanë objektiva të qarta dhe të përcaktuara për të arritur qëllimet e përcaktuara. Ato zakonisht zhvillohen...

Pas ndarjes, nuk do të mund ta harroni atë, por ndërkohë mund të rindërtoni jetën tuaj!

Një nga mendimet që krijon shqetësimin më të madh te njerëzit që po përpunojnë fazën e ndarjes dhe që përpiqen të lënë pas një...

Si mund t’i japësh mbështetje emocionale partnerit gjatë një periudhe të vështirë

Ndihma për të shëruar dhe ushqyer zemrën e partnerit tuaj, kur ai kalon një përvojë stresuese ose të dhimbshme, kërkon të dini se si...

19 Prill 1943/ Geto e Varshavës, hebrejtë nisin rebelimin

Në Varshavë të Polonisë, forcat naziste që po përpiqeshin të spastronin një geto hebreje të qytetit, përballen me një sulm me armë zjarri nga...

Delfini që mësoi të fliste me derrat

Kylie është një delfin i adoptuar nga një grup derrash: jo vetëm që ka mësuar gjuhën e tyre, por nuk fishkëllen më, edhe kur...

Lajme të tjera

Web TV