Kostot e patentatave/Shoqata e autoshkollave nuk bie dakord,kërkohet formalizimi i tregut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në 16 janar DPSHTRR ka bërë rishikimin e një sërë tarifave për shërbimet e lejedrejtimit, të cilat do të hyjnë në fuqi nga 5 shkurti.

Regjistrimi për provimin e teorisë është bërë 2000 lek, ndërsa regjistrimi për provimin e praktikës për kategorinë B është bërë 1800 lek. Ndryshime ka edhe për tarifat e riprovimeve, ku për teorinë, kategoria B është bërë 2200 lek, ndërsa për kategoritë e tjera shtesë, 2800 lek. Gjithashtu tarifa për testin e rimarrjes së pikëve është vendosur në 5000 lek.

Ndryshime ka dhe për tarifat e kartonit të patentës. Ato janë rritur me 1000 lekë, por afati i tyre është zgjatur në 15 vjet. DPSHTRR thotë se kjo i kursen qytetarëve para. Rritje ka pësuar edhe tarifa për kartonin e patentës ndërkombëtare në 1000 lek, por afati i vlefshmërisë është zgjatur në 3 vite.

Grupmosha mbi 65 vjeç ka lehtësinë më të madhe pasi për ta tarifa e patentës ulet në 2000 lek me afat 15 vite.

Shoqata kombëtare e autoshkollave shprehet e shqetësuar për njoftimin pasi sipas tyre nuk kanë qenë pjesë e konsultimeve, ndërsa kostot për patentat e reja rriten me minimalisht 5000 – 6000 lekë.

Shoqata e autoshkollave kërkon formalizimin e mëtejshëm të tregut.

Në një marrëveshje gjatë vitit të kaluar DPSHTRR dhe shoqatat e autoshkollave miratuan çmimet për një orë mësimi, gjë që solli mjaft reagime për rritjen e tarifës. Vendimi u shty për hyrjen në fuqi, pasi autoriteti konkurrencës vendosi të pezullojë marrëveshjen si cenim i konkurrencës në treg./O.S

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV