Euro në të gjithë Kosovën/ Ekspertët: Mund të sjellë sërish pasoja për…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqetësimi i ngritur nga bashkësia ndërkombëtare për qytetarët serbë që marrin ndihma financiare në dinarë nga shteti i Serbisë ka bërë që Kosova të ofrojë fazë tranzitore dhe fushatë informimi për këta qytetarë.

Megjithatë, Bashkimi Evropian kërkon me shume kohë dhe zgjidhje përmes dialogut.

“BE-ja i kërkon Kosovës që të sigurojë një periudhë mjaft të gjatë tranzicioni dhe të gjejë një zgjidhje të negociuar për këtë çështje në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja”, thuhet në njoftim.

Dialogimi për çështje të reja shihet si e rrezikshme për Kosovën.

“Nëse janë të pakoordinuara dhe jo në pajtueshmëri me partnerët strategjik, mund të sjellë sërish masa dhe veprime me pasoja për të ardhmen e Kosovës në rrugën drejt integrimit në strukturat euroatlantike“, shprehet Visar Xani, njohës i marrëdhënieve ndërkombëtare.

Një ditë më parë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se çështja e dinarit nuk është e negociueshme.

Kosova që nga viti 2002 përdorë si valutë euron, përkundër kësaj në komunat me shumicë serbe, si mjet pagese përdoret valuta e Serbisë dinari./O.S

 

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV