Shtyrja e seancës për Berishën/ PD: Skemë për t’i hequr mandatin, por nuk mund ta ndalin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekretari i Çështjeve Ligjore në PD-në, Ivi Kaso, ka reaguar në lidhje me shtyrjen e seancës së sotme në GJKKO për kreun e PD-së, Sali Berisha, i cili ka ankimuar vendimin e SPAK që nuk e ka lejuar të shkojë në Kuvend.

Kaso shprehet se kjo është një skemë e Prokurorisë dhe Gjykatave për t’i hequr mandatin Berishës, por shton se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

Deklarata e plotë:

Prokuroria dhe Gjykatat e pushtetit vijuan sot zbardhjen e skemës antikushtetuese, për t’i hequr mandatin e dhënë nga shqiptarët deputetit Sali Berisha, njëkohësisht kryetar i Partisë Demokratike.

Duke interpretuar njëherë ligjin dhe një herë Maliqin, SPAK dhe gjykatat shtyjnë pafund një ‘çështje’ kaq të thjeshtë, siç është leja administrative për deputetin, ende pa asnjë akuzë, Sali Berisha, për të shkuar në parlament e për të ushtruar mandatin legjitim.

Me pretekstin e mosmarrjes së njoftimit personalisht nga Sali Berisha, ndonëse provohej me dokumente plotësisht se njoftimi nga zoti Berisha ishte marre dhe ne një standard i dyfishtë që gjykatën s’e ka penguar më parë për të marrë masë sigurie ndaj Sali Berishës pa e njoftuar fare atë, e njëjta gjykatëse sot shtyu seancën për një jave vetëm qe te zvarritet çështja me forma antiligjore, të pajustifikuara dhe antikushtetuese.

Synimi i pushtetit është një dhe i qartë. Tentative për mbylljen e gojës së Sali Berishës, jo vetëm në selinë e Partisë-shtëpi e demokratëve, por dhe në selinë e Kuvendit që duhet të ishte shtëpia e qytetarëve. Strategjia finale: djegia e mandatit.

E sigurojmë Ramën, SPAK-un dhe mballoma të tjetra të pushtetit, se asnjë marifet apo artific ligjor nuk mundet të cenojë mandatin e Sali Berishës. Ai mandate është besim dhe përgjegjësi që i buron nga vota dhe sakrificat e mijëra demokratëve, jo dhuratë nga bandat e pushtetit, që merret njëherë në katër vjet me autoblinda dhe cash.

Lexo edhe :  Çfarë ndodhi? Jep dorëheqjen nënkryetari i njohur, ja arsyeja (Emri)

Sado të përpiqen veglat gjyqësore të regjimit, asgjë nuk mund të ndalë deputetin Sali Berisha të ushtrojë mandatin dhe t’i japë zë denoncimit të çdo padrejtësie që ndodh në këtë vend.

Partia Demokratike do të vazhdojë të monitorojë nga afër dhe të bëjë transparente për publikun çdo hap të kësaj farse gjyqësore ndaj deputetit Berisha. Ne do ju dëshmojmë shqiptarëve sa larg pritshmërive të tyre dhe standardeve të një shteti demokratik janë organet e reformës në Drejtësi te kontrolluara ne çdo qelize nga Edi Rama. Gjithashtu se një drejtësi e kapur politikisht është më e rrezikshme për një vend që aspiron të bëhet demokratik, sesa mungesa e plotë e saj./O.S

Të fundit

Ulja e temperaturave rikthen reshjet e dëborës, Qafë Thora ‘pushtohet’ nga bardhësia

Ulja e temperaturave në 24 orët e fundit ka rikthyer reshjet e dëborës në Qafë Thore. Gjatë mëngjesit të sotëm,...

Zona e lirë ekonomike/ Në Tiranë po ndërtohet “TEDA”, 7 mijë vende të reja pune

Tirana është bashkia e parë që krijon një zonë të lirë ekonomike Bashkia e kryeqytetit dhe Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit nënshkruan marrëveshjen e...

Rasti “Meta”, Vojo dhe urgjenca e Ligjit për Partitë Politike

Nga Ben Andoni Ish-presidenti i vendit Ilir Meta, kryetar dhe së shpejti mëtuesi kryesor për president i PL-së, një partie realizuar për pak orë, ngritur...

PS tre mandate në pushtet, i dërguari i SHBA: Me kënaqësi presim zgjedhjet e ardhshme

I ngarkuari me punë i SHBA në Tiranë, David Wisner gjatë një interviste për ”Zërin e Amerikës”, tha se qëndrimi për Sali Berishën nuk...

Pija “magjike” që ka bërë bujë! Gratë dëshmojnë se duken më të reja pas konsumit të saj

Një pije u bë virale së fundmi dhe një numër i madh grash pohuan se kishin vënë re që pas konsumimit të këtij lëngu...

Lajme të tjera

Web TV