Politika në zi/ Ndërron jetë ish-senatorja e vendit fqinj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e sotme ka ndërruar jetë në moshën 77-vjeçare ish-senatorja italiane Maria Fida Moro.

Politika në zi/ Ndërron jetë ish-senatorja e vendit fqinj

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, të cilat kanë cituar presidentin e Senatit, Ignazio la Russa, i cili ka bërë një njoftim për ndarjen nga jeta të Moro-s.

“Ka vdekur ish-senatorja Maria Fida Moro, të cilën do ta përkujtojmë në një seancë tjetër, ku duam t’i drejtohemi me nderim dhe disa çaste heshtjeje”, tha Russa.

Maria ishte gjithashtu edhe vajza e liderit të DC-së, Aldo Moro.

“Jam thellësisht i pikëlluar. Vitet e fundit kam pasur nderin ta njoh më mirë dhe mund të vlerësoja vetëm cilësitë njerëzore, bujarinë dhe dashamirësinë e saj. Me Maria Fidën udhëtuam në të gjithë Italinë dhe në takime. Ajo kishte gjithmonë fjalë inkurajuese të forta për të rinjtë, ajo i nxiti ata të besonin në veten e tyre dhe të angazhoheshin për krijimin e një shoqërie më të drejtë, më humane”, tha sekretari kombëtar i UDC Lorenzo Cesa.

“Lucës, djalit të saj, i cili e shoqëronte shpesh në takime dhe që mundi të përjetonte nga afër dashurinë dhe vlerësimin e atyre të rinjve, i shpreh ngushëllimet e mia të përzemërta dhe të thella dhe të gjithë komunitetit të UDC-së”, përfundon Cesa./e.t

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV