Kush ishte Lucrezia Borgia, një grua simbol i anës së errët të Rilindjes?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lucrezia Borgia, e cila vdiq më 24 qershor 1519, u rrit nën hijen e intrigave, komploteve, helmimeve dhe incestit të supozuar, duke i mbijetuar katër burrave. Por a ishte ajo vërtet një vrasës dhe helmuese? Historianët thonë jo.

Një martesë e anuluar, një dashnor dhe bashkëshort i vrarë, dashuri e dyshimtë për vëllain e saj: Jeta e dashurisë së Lucrezia Borgia-s ishte më emocionuese se një roman, le ta zbulojmë përmes artikullit “Lucrezia the pawn” nga Massimo Manzo, marrë nga arkivat e Focus History.

FAMILJA E PASKRUPOLE. “Ai ka një fytyrë të zgjatur, një hundë të profilizuar, flokë të artë, sy të bardhë, një gojë mjaft të madhe, dhëmbë shumë të bardhë; një fyt të pastër dhe të bardhë të stolisur me trimëri të denjë, në të gjithë qenien e tij vazhdimisht të gëzuar dhe të qeshur”. Kështu e përshkroi ilustruesi i Parmës, Niccolò Cagnolo, bashkëkohësi i tij, Lucrezia Borgia, një grua që ishte simboli i “anës së errët” të Rilindjes dhe që u fajësua për mizoritë më të këqija: inçestin, helmimin, intrigat, komplotet. Megjithatë, “faji i tij” i vërtetë ishte vetëm ai që i përkiste një prej familjeve më të urryera ndonjëherë, duke u bërë peng në lojërat e pushtetit të një babai dhe vëllai të paskrupullt.

NDESHJE PERFEKTE. E vetmja femër e lindur nga marrëdhënia midis kardinalit (dhe papës së ardhshme) Rodrigo Borgia dhe konkubinës së tij Vannozza Cattanei, Lucrezia lindi në 1480 në Rocca Abbaziale të Subiaco (Romë) dhe kishte një arsim të klasit të parë. E besuar në kujdesin e mësuesve të vëmendshëm, ajo mësoi frëngjisht dhe latinisht dhe studioi muzikë, vallëzim, vizatim dhe poezi. Sipas lajmeve, babai i saj e donte “në një shkallë superlative” dhe Lucrezia ishte gjithmonë shumë pranë tij, pavarësisht se ishte rritur në një mjedis të dominuar nga meshkujt, e nënshtruar ndaj vullnetit të prindërve të saj. Inteligjente, e kulturuar dhe e pashme, ajo u bë ndeshja e përsosur për të zgjeruar aleancat e shtëpisë dhe në vetëm dhjetë vjeç asaj iu premtua martesë me fisnikun valencias Cherubino Juan de Centelles. Megjithatë, në 1491 ai u martua me një tjetër, dhe Rodrigo më pas u kthye në Gaspare da Procida, djali i Kontit të Aversa.

HORIZONET E REJA. Së shpejti, megjithatë, horizontet u bënë më të gjera: pasi u ngjit në fronin papal në 1492 (me emrin e Aleksandrit VI) dhe i vendosur të lidhej me dinastitë kryesore të Gadishullit, Rodrigo e ndërpreu fejesën dhe caktoi Lucrezinë në njëzet. gjashtë vjeçari Giovanni Sforza, zot i Pesaros dhe nipi i të frikshmit Ludovico Maria Sforza, i njohur si il Moro, mjeshtër i Milanit. “Martesa dëshmoi paqëndrueshmërinë absolute me të cilën Alessandro përdori vajzën e tij kur ajo ishte ende fëmijë, në këtë rast kundër Ferrantes, mbretit aragonez të Napolit dhe armikut të Sforzas”, shpjegon historiania Sarah Bradford në librin Lucrezia Borgia. , historia e vërtetë (Mondadori ).

SKANDALET DHE THASHTEMET. E festuar në Romë në qershor 1493, bashkimi zgjati vetëm katër vjet, gjatë të cilave, duke jetuar në Romë, Lucrezia u bë shoqe e ngushtë e bukuroshes Giulia Farnese, e preferuara e re e Rodrigos. E gëzuar dhe e dashur për festa, në moshën trembëdhjetëvjeçare Borgia e re zbuloi cilësi të pazakonta diplomatike: kushdo që synonte të fitonte favorin e Atit të Shenjtë e dinte se duhej të kalonte përmes saj. Ndërkohë, situata politike po përkeqësohej, pasi zbritja e ushtrive të mbretit francez Charles VIII në Itali (1494) kishte prishur kuadrin e aleancave midis fuqive të Gadishullit, duke e shtyrë Aleksandrin VI të “shkarkonte” birin e tij. -ligj. Për ta bërë këtë, ajo nuk hezitoi ta poshtërojë atë, duke e detyruar të pranojë se nuk e kishte përfunduar martesën dhe duke pretenduar se vajza e tij ishte ende e pamartuar.

INCEST? Sforza duhej t’i përkulej dëshirave të Papës, por ai u hakmor duke qarkulluar thashethemet për një marrëdhënie incestuese midis Lucrezia dhe babait të saj. Një thashethem i rremë, por i konsideruar në atë kohë i besueshëm, siç ishin ato për marrëdhëniet misterioze të së resë me vëllezërit e saj Giovanni dhe Cesare. Sigurisht që pas ndarjes nga bashkëshorti, Lucrezia ishte protagoniste e një skandali të madh. Në fakt, ajo kishte një lidhje klandestine me Pedro Calderón, i njohur si Perotto, një djalë simpatik i punësuar nga papa, me të cilin kishte edhe një djalë. Çështja përfundoi keq: më 14 shkurt 1498 trupi i Perotto-s u peshkua nga Tiberi, së bashku me atë të zonjës së Lucrezia-s. Pas asaj vrasjeje të ndyrë ndoshta ishte dora e Cesare Borgia-s, ndoshta i etur për të “pastruar” reputacionin e motrës së tij në funksion të martesës së saj të ardhshme.

DASMË PREMTUESE. Në atë moment, Borgias kishin vendosur të lidheshin me fronin e Napolit, dhe zgjedhja e burrit të ardhshëm të Lucrezia-s ra mbi shtatëmbëdhjetë vjeçarin Alfonso të Aragonit, Duka i Bisceglie dhe Princi i Salerno-s, i cili u martua me vajzën e re në korrik 1498. Planet e Aleksandrit kishin të bënin edhe me Cezarin, i cili u përpoq të martohej me vajzën e paligjshme të mbretit të Napolit, Sharlotën e Aragonit, megjithëse më kot. Sa për Lucrezia dhe Alfonso, ata dukeshin të krijuar për njëri-tjetrin. Ai konsiderohej si një nga adoleshentët më të bukur të kohës dhe ajo kishte një pasion të madh për të. Por ditët e lumtura nuk zgjatën shumë: kaloi mezi një vit dhe komplotet familjare morën përsëri pushtetin.

VIKTIMA DHE E VEJA. Pasi filloi karrierën e tij ushtarake përkrah mbretit të Francës, rivalit të Napolit, Cezari i trazuar e pa Alfonsin si një pengesë për aspiratat e tij politike, dhe kështu e frikësoi atë derisa u detyrua të largohej nga qyteti. Alfonso u kthye atje në vjeshtën e vitit 1499, pikërisht në kohën e lindjes së djalit të tij, të quajtur Rodrigo për nder të Papës.

Megjithatë, fati i tij u vulos: në gusht 1500 ai u mbyt nga një prej vrasësve të Cezarit. Në vetëm njëzet vjeç, Lucrezia e gjeti veten një të ve dhe me dy martesa katastrofike pas saj.

JETA E RE. E pushtuar nga dhimbja, “princesha shumë e pakënaqur e Salernos”, siç e përkufizoi ajo veten, u dërgua për disa javë në Nepi, afër Romës, dhe në atë periudhë izolimi ajo filloi një udhëtim që do ta çonte të çlirohej nga kontrolli. i Rodrigos dhe Cezares. Pasi refuzoi të martohej me një Orsini, ajo mori pjesë aktive në planifikimin e një martese të re me Alfonso d’Este (katër vjet më i madh), djali i Ercole, Duka i Ferrarës, megjithëse bindja e tij ishte një detyrë e mundimshme, “pasi Lucrezia ishte e rreme dhe e mbuluar në shumë fyerje”, thotë shkrimtari fiorentin Francesco Guicciardini. Më 2 shkurt 1502, pas martesës me prokurë, Borgia më në fund hyri në Ferrara i shoqëruar nga një procesion luksoz dhe i veshur me një fustan tërheqës të veshur me hermelinë dhe të stolisur me ar.

VDEKJA E BABAIT. Për të vazhduan të qarkullonin të gjitha llojet e thashethemeve, por në dukatin Estense ajo u tregua shumë e ndryshme nga ajo se si portretizohej. E sjellshme, inteligjente dhe e rafinuar, ajo fitoi besimin e vjehrrit të saj, të shoqit dhe të gjithë popullit të Ferrarës. Vdekja e babait të saj erdhi për ta shqetësuar atë në 1503, pas së cilës pasuria e Cesare, e cila ra në turp, gjithashtu ra. Lucrezia u përpoq ta mbështeste, por përpjekjet e saj ishin të kota (Cesare iku në Spanjë, ku vdiq në 1507). “Pa dyshim, Cesare dhe Lucrezia e donin njëri-tjetrin më shumë se kushdo tjetër dhe ata ruajtën besnikërinë e ndërsjellë deri në fund”, konfirmon historiani.

PADRON. Në Ferrara, Lucrezia mendoi edhe për gjëra të tjera, duke e rrethuar veten me intelektualë, artistë dhe poetë si Ludovico Ariosto dhe Pietro Bembo, duke treguar një savoir faire të lindur dhe duke rivalizuar kunatën e saj Isabella d’Este për sa i përket patronazhit.

Me Bembo-n, në veçanti, lindi një marrëdhënie shumë e ngushtë midis viteve 1502 dhe 1505, e mbushur me një shkëmbim pasionant letrash. Poeti shkoi aq larg sa i kushtoi asaj një vepër me temë dashurie, Gli Asolani (1505), por nuk e dimë nëse lidhja ishte vetëm platonike.

SI ADMINISTRATOR I MIRË. Mirëpo, marrëdhënia që Lucrezia pati disa kohë më vonë me kunatin e saj Francesco Gonzaga është mjaft e sigurt. “Nga ana tjetër, bashkëshorti i saj Alfonso nuk ishte tipi i mashkullit nga i cili Borgia tërhiqej natyrshëm”, shkruan Sarah Bradford. “Ata nuk do të kishin qenë besnikë ndaj njëri-tjetrit, por me kalimin e viteve do të kishin zhvilluar respekt të ndërsjellë dhe një dashuri të thellë.” Tradhtitë mënjanë, sapo ai pasoi të atin, Alfonso i besoi verbërisht gruas së tij, duke i besuar asaj menaxhimin e qytetit gjatë periudhave në të cilat ai mungonte. Lucrezia u tregua në lartësinë e detyrës dhe administroi çështjet politike në mënyrën më të mirë të mundshme. Ajo gjithashtu lindi atij shtatë fëmijë, tre prej të cilëve vdiqën para kohe, dhe ishte një infeksion pas lindjes së saj të fundit që e vrau atë, vetëm tridhjetë e nëntë, më 24 qershor 1519. Në vitet e fundit të jetës së saj ajo iu afrua fesë, duke themeluar një manastir dhe veshur me rrobat terciare të urdhrit të Shën Françeskut. “Unë jam i Zotit përgjithmonë”, ishin fjalët e tij të fundit.

LEGJENDA E ZEZE. Alfonso dhe e gjithë Ferrara vajtuan vdekjen e Lucrezias, por për shekuj me radhë hija e keqe e Borgias vazhdoi të rrinte mbi të. “Makina e baltës”, e lëshuar nga kundërshtarë të tillë si Papa Julius II, pasardhësi i Aleksandrit VI, ishte e paepur, dhe përveçse incestuese Lucrezia u shfaq si një vrasës dhe helmuese, si burrat e familjes së saj.

“E vërteta është se ajo jetonte në një botë ku zaret ishin të ngarkuara shumë në favor të meshkujve”, thotë historiani. Imazhi i keq i Lucrezia Borgia-s u shfrytëzua më vonë me mjeshtëri në romanet e shekullit të nëntëmbëdhjetë të Victor Hugo dhe Alexandre Dumas, në një opera të Donizetti-t dhe, së fundmi, në trillime të ndryshme. Mirëpo, midis shumë gënjeshtrave, një gjë është e sigurt: më shumë se 500 vjet pas vdekjes së tij, jeta e tij e trishtuar dhe e trazuar vazhdon të magjepsë.

Burimi: focus.it/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Lajme të tjera

Web TV